'Mister Bean ziet er niet bepaald intelligent uit. Iemand met zo'n uiterlijk zou nooit een doelpunt kunnen maken.' niet op hem. Ik weet niet waar die vergelijking vandaan komt. Mister Bean ziet er niet bepaald intelligent uit. Iemand met zo'n uiterlijk zou nooit een doelpunt kunnen maken.' In werkelijkheid zou de wereld voor hem moeten buigen. Shota Arveladze is van koninklijke bloede. Oma Ellen was lid van de koninklijke familie Bagrationi en daarmee stamt zijn moeder Tamara, reumatologe in Tblisi, af van koning Irakli de Tweede, die in achttiende eeuw over Georgië regeerde. Irakli de Tweede op zijn beurt zou weer afstammen van tsaar Peter de Grote, die eind zeventiende eeuw aan de macht kwam in het Russische rijk. Hij stelde de dienstplicht in voor de adel. Vandaar wellicht dat Shota en Archil zich destijds geroepen voelden onder de wapenen te komen. Peter de Grote, op zoek naar westerse technologie, verbleef enige tijd incognito op een Zaanse scheepswerf. En zo zal de voetbalkennis die Shota in Amsterdam opdoet eens ten goede komen aan Georgië als voetballand, en zal het land zich kwalificeren voor de eindronde van een groot toernooi. Arveladze is van koninklijke bloede. De kikker werd gezoend door Morten Olsen en veranderde in een majestueuze voetballer. Oma Arveladze: 'Mijn oma was erg gelukkig toen ik mijn studie afrondde. Zij heeft erg aan het idee moeten wennen dat haar kleinzoon een voetballer werd. Te zeggen dat er op werd neergekeken zou te sterk uitgedrukt zijn, maar het voetbalberoep stond niet erg hoog aangeschreven. Een jongen die afstamt van de vroegere koning kan nu eenmaal niet zijn geld verdienen door in korte broek over een grasveld te rennen, zo was de gedachte. Toen ik dertien was, werd er in Tblisi een school gestart waar het voetbal centraal stond. Er werden ook andere vakken gegeven, maar voetbal was verreweg het belangrijkste vak. Samen met mijn twee broers en mijn vader wilde ik graag dat wij er naartoe zouden gaan, maar mijn oma heeft hartstochtelijk geprobeerd dat idee van tafel te vegen. Als ze moest kiezen had ze nog liever dat alles in huis aan diggelen ging doordat wij altijd met een bal in de weer waren, dan dat wij naar die school zouden gaan. Maar onze liefde voor de bal was te sterk om het tegen te houden. We gingen naar die school en toen besefte de hele familie, ook mijn oma, dat we definitief voor het voetbal hadden gekozen. Het was moeilijk, want zoals overal in Georgie had de oma ook in onze familie veel te zeggen. Ze woonde bij ons in huis en genoot veel respect. Het kon alleen maar door de steun van onze ouders. Zij hebben het er uiteindelijk door gekregen. Maar we zijn ook altijd blijven leren. In onze familie hecht men grote waarde aan kennis, maar wij vonden het voor ons zelf ook belangrijk. In Georgië is er een mogelijkheid om te studeren door alleen in de tentamenperioden te verschijnen. Dan doe je met kerst of in de zomer de tentamens of examens. Zo hebben wij onze studie afgemaakt. Ik heb nu een graad in economie. Soms was het niet makkelijk om naast het voetbal ook nog aandacht aan de studie te geven. In Trabzon trainden we en speelden we, maar op onze kamer zaten we achter de boeken. Het viel niet mee, maar we vonden het belangrijk genoeg om het tot een goed resultaat te brengen. Mijn oma was erg gelukkig toen ik mijn studie afrondde. Inmiddels is ze gestorven, maar haar zusters leven nog wel, en zij hebben net zo veel te vertellen. Gelukkig is inmiddels iedereen ook trots op ons succes als voetballer.' De tsaar van Ajax heeft de Arena aanvaard als zijn paleis. Per keer ontvangt hij vijftigduizend mensen op audiëntie, van wie hij niet verlangt dat ze na afloop van de wedstrijd de vertrekken achterwaarts verlaten. Shota Arveladze is bescheiden, zonder duidelijke reden. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 34