Heisjedies Onlangs liep ik door de Reguliersbreestraat, en dacht aan GVAV - Ajax en Henk Oostinga. Waar nu Planet Hollywood zit, gingen wij vroeger naar de Cineac. Schuin tegenover de kroeg van Moore en Schwarzenegger zat een sigarenwinkel. Daar hing op zondag vanaf kwart voor vier boven het winkelraam een groot schoolbord. Als Ajax uitspeelde, zei ik tegen mijn dochters, wachtte je hier in spanning op het moment dat de sigarenboer de uitslag van Ajax op het bord krijtte. Oosterparkers, DOS, Rigtersbleek, ADO en Limburgia heetten de tegenstanders. En als Ajax thuis had gespeeld, liep je snel naar de Rijnstraat. Wachtte je voor sigarenmagazijn Harry Sacksioni op de uitslagen. Als Ajax had gewonnen, was je dag goed. Je kende Arie van Os nog niet. door Frits Barend Als Ajax had verloren, smaakte het eten niet. Geluk was nog heel gewoon. Het bezoeken van uitwedstrijden was te vergelijken met een verjaardagspartijtje. De volgende dag op school hing iedereen aan je lippen. 'Ben jij helemaal naar Sparta geweest? Hoe was het?' Bijna dertig jaar geleden, dinsdag 4 maart 1969, had ik een tentamen. 'Je bent er niet bij met je hoofd,' zei de examinator. 'Vindt u het gek,' antwoordde ik, 'morgen speelt Ajax in Parijs tegen Benfica. Dat is toch veel belangrijker.' 's Nachts om twaalf uur vertrokken 250 bussen van het Damrak in colonne naar parijs. Kaartje en bus kostten 25 gulden. Tien uur later waren we in Parijs, dertig uur na vertrek waren we terug op het Damrak. Eusebio was van zijn troon gestoten door Johan Cruijff. Mijn vriendin was verliefder dan ooit. Een Europese uitwedstrijd was een onvergetelijke vakantie. Het is als met de zon. Zie je hem elke dag, dan ben je blij met een dagje zonder. Wat zouden Italiaanse en Spaanse toeristen anders in Nederland te zoeken hebben? Daarom ben ik sceptisch over het voetbalparadijs dat Europese competitie heet. Ik zie er niet in wat 'onze' voorzitter Ton Pronk gaat op de schouders nadat Ajax in Parijs Benfica heeft uitgeschakeld. erin ziet. (Ja, 'onze' voorzitter, ik schrijf deze persoonlijke column immers in het clubblad van Ajax. Schrijf ik in de Feyenoord-krant of die van PSV, dan ben ik gefrustreerd als Gerard Cox en is Jorien of Harry 'mijn' voorzitter.) Neem het afgelopen jaar. Weet u nog tegen wie Roda, FC twente en Vitesse Europees hebben gespeeld? Waren we opgewonden over de eerste wedstrijden van Ajax? Europa-Cupvoetbal raakt met de overdaad zijn romantiek kwijt. Europa-Cupvoetbal moet de spanning houden van 'heisjedies'. Je moet er iets extra's voor doen, maar je moet er geen gewoonte van maken. Van mij mag het hoor, het geplaatste Ajax in een competitie voor de play-offs met Deportiva La Coruna, Aston Villa, VfB Stuttgart, Lierse SK, Lens, Hibernians, Lillestrom en Lazio Roma. Alles moet kunnen, maar ik hoef niet alles leuk te vinden. Nu homoseksuelen in het nieuwe jaar met elkaar mogen trouwen of wat daarop lijkt, wil dat niet zeggen dat Ajax Heerenveen moet gaan negeren. Ajax heeft ook supporters in Friesland. Zolang schatrijke magnaten met hetzelfde gemak worden gearresteerd wegens fraude als zij topclubs kunnen besturen, is de Europese competitie geen leuke competitie. Die Europese competitie zal nog meer dan de Champions League een speeltje zijn van ijdele voorzitters en marketingbureaus. Zij introduceerden ook dat klinische begrip 'bedrijfstak' waar betaald voetbal wordt bedoeld. Alsof je naar Ajax gaat omdat Ajax goedkoper is dan Feyenoord. Ajax is geen Albert Heijn of C&A. De Europese competitie komt er dan ook niet voor de supporters maar voor de televisiemagnaten en televisiekijkers. Dat zijn geen voetballiefhebbers die dromen in rood-witte pyjama's (van Ajax, Feyenoord, PSV of Sparta). Die kijken net zo lief naar Ajax - Spartak Moskou als naar Henny Huisman. Nee, niet naar Barend Van Dorp, zoveel zelfkennis heb ik nog wel in deze omgeving. De echte redding van het Europese voetbal is herstel van het zeer sociale transfersysteem en gelijke belastingbehandeling van alle Europese topspelers, zoals van alle Europese werknemers. Alleen dan spelen Ronald en Frank volgend seizoen nog bij 'ons', kan Van Gaal bij Barcelona niet ongestoord werken aan een dependance van het Nederlands elftal en wint Ajax binnen drie jaar weer de Europa Cup. O ja, bij een club waar de supporters bijna wekelijks zingen 'joden worden kampioen' hoef ik toch niet uit te leggen wat 'heisjedies' betekent - of wel?

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 23