De historicus n gedraagt zich J te vaak als b< sportverslaggever s ^uUllvJll n dr mpt een A^ NRC Handelsblad van 11 december 'Bij Ajax heb je een aantal spelers die boven de media staan. Spelers die zelfs de media wisten te bespelen. Maar hier gaat het precies andersom.' Louis van Gaal in Voetbal International van 17 december 'Ik vind dat de media de teams moeten supporten die aanvallend voetbal willen spelen. Want dat is het moeilijkste wat er is. Verdedigen kan iedereen.' Louis van Gaal in Voetbal International van 17 december 'Ik ben fiscalist noch moralist.' Rob Cohen in Voetbal International van 17 december 'Een week of twee geleden was het weer eens 1-0 geworden. Sta ik de volgende dag voor een stoplicht in Amsterdam-Zuid. Komt Edwin van der Sar naast me staan. Hij draait zijn raampje omlaag en zegt: was weer lekker spannend, hè? Misschien is het dus ook wel hun kick, ons een beetje in spanning houden.' Jack Spijkerman in de Volkskrant van 20 december 'Volgens mij is hij de enige die zonder opdracht in het veld wordt gestuurd, jari Litmanen is de Freek de Jonge van het voetbal.' Jack Spijkerman in de Volkskrant van 20 december De schaar van Piet Keizer, Cruijff buitenkant voet, Arnold Mühren met zijn gecomputeriseerde passes, zelfs de tackle van Neeskens, het waren atomen van een kunstwerk. Ze namen de verbeelding van het volk mee, ook na de wedstrijd. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 27 december Anna Enquist kan wel zeggen dat ze in het voetbal op rauw en ruig gaat - op Feyenoord dus - en dat ze zo moe wordt van het semi- artistiekerige van Ajax, maar dat is het comfort van de afstandsbediening. Op televisie maken houthakkers en mankepoten altijd meer indruk dan stilisten en bloemschikkers. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 27 december De verrassing van 1997 is dat we het jaar zo makkelijk door zijn gekomen zonder Louis van Gaal. In hem verloor Nederland tenslotte een neo-monarch. Maar ik kan niet zeggen dat ik hem gemist heb. Alleen in deze donkere dagen denk ik nog weieens met heimwee terug aan zijn presidentiële nek waaruit ik de mooiste vonken van moedeloosheid heb zien wegspatten. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 27 december Zo gaan wij allen in sportieve onzekerheid over de drempel van het nieuwe jaar. Maar gewaarschuwd zijn we wel. Ik moet dan denken aan Elly Stekelenburg, de actrice. Zij was ooit getrouwd met de acteur Ko van Dijk en was er achter gekomen dat hij het met de echtelijke trouw niet zo erg nauw nam. Op een avond begaf zij zich naar de schouwburg, waar haar man speelde. Zij had een stoel op de eerste rij bemachtigd en elke keer dat Ko opkwam, haalde zij een pistool uit haar handtas en richtte het wapen op haar man. Die kan die avond nauwelijks rolvast geweest zijn. Hij was gewaarschuwd. "Verziek het niet," wilde zij alle rumoer omtrent de wanprestaties van de plaatselijke FC. Vanavond is er in de binnenstad een café-interview met Erwin Koeman. Misschien moet ik daar maar naar toe, om wat voetbal in te ademen. In het Nieuwsblad van het Noorden lees ik dat FC Groningen zonder zelfvertrouwen voetbalt. Dat vind ik nog eens een milde conclusie voor een krant die door het bestuur van FC Groningen zo gevreesd wordt om zijn bikkelharde en niets ontziende verslaggeving. Zal ik een keer bij FC Groningen gaan kijken? Nee, geen zin. Bovendien is het koud in het Oosterpark en het dak kan er niet dicht. Het zal maar gaan sneeuwen. Nee, niet doen. Ik lees verder in het Nieuwsblad van het Noorden. Ook in Groningen vinden ze dat het sprankelende er bij Ajax een beetje van af is ('Ajax met werkvoetbal naar papieren topper' luidt de kop boven een artikel over Volendam - Ajax). Op de eerste pagina van het sportkatern een forumdiscussie met als kop: 'Zakt broek De Boertjes terecht af?' Prominenten geven hun mening over het belastingplan voor Nederlandse topvoetballers, dat Frank en Ronald lanceerden. 'Ik vind het krankzinnig, grof en ordinair,' zegt Jan Beijert, columnist bij de krant. En even later meldt hij: 'Dan heb je toch niet meer verstand dan een kikker als je zulke dingen zegt.' Helaas bedraagt de afstand tussen Groningen en Amsterdam zo'n tweehonderd kilometer en dat is plotseling voelbaar. Het liefst zou ik namelijk in de Arena met mensen over deze kwestie willen praten, in plaats van forumdiscussies in een lokale Groningse krant te lezen. Die kwestie gaat hun helemaal niets aan, spookt het door mijn hoofd. Bij het horen of lezen van de naam Ajax gaan mijn gedachten automatisch naar de Arena. Ik heb, kortom, heimwee naar Ajax. Heimwee naar de lange weg van parkeerplaats P2 naar het stadion: over de loopbrug, stukje door het gras, links het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 239