Te vaak gedraagt de historicus zich als de sportverslaggever, die achteraf haarfijn weet uit te leggen waarom PSV de wedstrijd wel moest verliezen. Anton van Hooff in NRC Handelsblad van 11 december Het toestel van Iberia met FC Barcelona arriveert vier minuten vroeger dan gepland op Schiphol, om 18.16 uur. Louis van Gaal is desondanks kwaad. Erik Oudshoorn in NRC Handelsblad van 11 december Als Figo ontdekt dat een van de twee partijen een man te veel heeft, roept Van der Lem enthousiast: "Figo unico alerto." Alleen Fifo is alert. Het is een mooie training. Erik Oudshoorn in NRC Handelsblad van 11 december Nadat Salazar zijn woorden heeft vertaald, klinkt het goedkeurend muy bien uit zijn mond. Als Dick Advocaat op vrijwel identieke wijze de wedstrijd nabeschouwt, reageert Van Gaal: "Die analyse was weer perfect, Dick." Erik Oudshoorn in NRC Handelsblad van 11 december Wim Kieft houdt al een paar weken vol dat PSV de beste ploeg in Nederland is, maar dat alleen hun scorend vermogen faalt. Het is tijd voor de winterstop. We gaan lekker klapschaatsen. Kijken naar jongens en meisjes die blaken van energie en die de hele wereld aankunnen. In mei gaan we weer voetballen als het gras is teruggekeerd en de paardenbloemen bloeien. Han Lips in Het Parool van 12 december Behalve de neiging tot een enigszins overdreven aandacht voor het falen van medespelers tijdens de wedstrijd en de hoofdschuddende uiting daarvan, valt er op Frank en Ronald niets aan te merken. Altijd staan ze klaar voor de steeds vraatzuchtiger media en vooral Ronald is nooit te beroerd precies te zeggen wat hij denkt. Dat deed hij dus ook over Wim Kok, wat hem op een bikkelharde afstraffing kwam te staan door dezelfde media die hem daarvoor tot op het bot hadden geëxploiteerd en dat nog jaren zullen blijven doen. Henk Spaan in Algemeen Dagblad van 15 december Assistent-coach? Kan ook. Voor bijna alle functies is Rijkaard geschikt. Ik som op. Bondscoach, directeur sportief van Paris St- Germain, assistent bij Ajax, trainer van Ajax, elftalbegeleider Feyenoord, wedstrijdpsycholoog Anderlecht, trainer AC Milan, internationaal scout Bayern München, spelersmakelaar Chelsea, wedstrijdenorganisator voor zomertoernooien Real Madid. En Annette zegt: 'Da's toch niks voor jou?' Jan Mulder in de Volkskrant van 15 december Van Gaal, Capello, Haan, Beenhakker, Olsen, Boskov, Heynckes. U kent ze: lui die nog een tactische wissel in de laatste dertig seconden doen. Het is tijd voor Rijkaard. Jan Mulder in de Volkskrant van 15 december Bij Rijkaard is niets zeker, behalve dat hij het trainerstype prachtig en nooit eerder vertoond gaat uitbeelden. Jan Mulder in de Volkskrant van 15 december Ik wens Guus Hiddink en Richard Witschge een verstandige kerst. Kees Jansma in Voetbal International van 17 december 'De club Barcelona heeft hier een geweldige impact. Het is een religie en dat is Ajax niet.' Louis van Gaal in Voetbal International van 17 december 'Wat de media betreft heb ik geen enkele illusie. Het belang van jou en mij is totaal tegengesteld. Dat is een natuurlijk gegeven.' Louis van Gaal in Voetbal International van 17 december punt had kunnen pakken als de ploeg wat meer uit z'n schulp was gekropen en meer initiatief had getoond. Misschien ongewild, dat weet ik niet, gaf Klaas ook aan hoe De Graafschap dat in zijn ogen had moeten doen. Daardoor veranderde zijn vraag in een advies. Korbach reageerde op z'n Korbachs: 'Ik hoop dat je al je vragen zo afdoende hebt beantwoord, Jan.' Hard gelach in de perszaal. Na de persconferentie spreken de twee elkaar uitvoerig en maken een vervolgafspraak in Doetinchem. Ik ben benieuwd naar de uitkomst van die ontmoeting. Ik denk aan Robert Misset die, ondanks zijn spectaculaire transfer van Het Parool naar NRC Handelsblad, weinig is veranderd. Altijd zit hij als eerste vooraan bij persconferenties, altijd neemt hij het initiatief. Misset werd door tennisbondscoach Stan Franker ooit in de ban gedaan. Franker weigerde, vanwege een conflictje uit het verleden, vragen van Misset te beantwoorden. Misset deinsde hier niet voor terug. Volgens geruchten gaf Misset briefjes met z'n eigen vragen aan bevriende collega's, zodat hij toch aan de door hem zelf gewenste informatie kwam tijdens persconferenties met Franker. Na Ajax - VfL Bochum valt het mij overigens op dat Morten Olsen alle door Misset in het Nederlands gestelde vragen consequent beantwoordt in het Duits. Een vorm van spanning? Ik denk aan David Endt, die de persconferenties altijd zo strak en gedisciplineerd leidt, zonder zelf op de voorgrond te treden. Hij doet dat goed. Ik denk ook aan Davids trouwe assistent Joop Leeuwendaal, die de logistieke invulling rondom de persconferenties altijd zo gedreven en gepassioneerd verzorgt. Joop is dit jaar sowieso in een uitstekend humeur, wat ongetwijfeld met de prestaties van de zondag 1 heeft te maken. Of gaat het met de zaterdag 4 ook al zo goed? Hier in Groningen moet ik het doen met AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 237

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 237