mensen. Litmanen is Ajax. Danny Blind komt toch uit Zeeland? Voor mij is Blind honderd procent Ajax. Chelsea uit Londen is een foreign legion. De tribunes zijn volgepakt. Niet alleen omdat er wordt gewonnen, maar ook omdat de mensen mooier voetbal zien. Ik zat er niet mee om acht Amerikanen in mijn ploeg op te nemen. Het publiek heeft er ook nooit mee gezeten. Bij Kinzo Amstelveen hebben de mensen beter en mooier basketbal gezien.' Tegenspartelaars Theo Kinsbergen is eigenaar-directeur van Kinzo Tools, groot-importeur van gereedschappen die merendeels worden betrokken uit goedkope productielanden. Het bedrijf is rekkenvuller van de grote bouw- en doe-het-zelfmarkten en omdat klussen sinds jaar en dag de nationale hobby is gaat het Kinzo sinds jaar en dag naar den vleze. 'Over bedragen praat ik niet. Maar het gaat niet slecht.' Kinsbergen is gezond-verstand ondernemer, no-nonsense zakenman. Met zijn geld verbouwde hij in de jaren zeventig het nietige BV Amstelveen tot het, in Nederland, ongenaakbare Kinzo Amstelveen. Andersom verschafte de met Amerikaanse Nederlanders volgepropte basketbalploeg het bedrijf van Kinsbergen een hoeveelheid publiciteit die hij bij de Ster nooit had kunnen kopen. Voor wat hoort wat, nietwaar? Maar Nederland was nog niet klaar voor de fratsen van Kinsbergen. In het links- wollige klimaat van de jaren zeventig, waarin sport tot verheffing van de mensheid diende en commercie een vies woord was, werd Kinsbergen gewantrouwd. 'Ik wilde vooruitgang, verbetering. Dat is toch progressief?' Het conservatisme, zegt hij, kwam van anderen. Van de banken, die hem afraadden zijn geld in sport te steken; van de basketbalbond, die hem verbood als eredivisiecoach op te treden; van de clubs, die vonden dat hij te veel goede Amerikanen kocht; van de journalisten, die vonden dat hij spelers misbruikte als handelswaar. 'Vooral in de linkse hoek trof ik nogal wat tegenspartelaars aan. Ben de Graaf, chef sport van de Volkskrant toen, was een verklaard tegenstander van sponsoring. Heel dom. Sport heeft een grote vlucht genomen dankzij sponsoring. Ach, nieuwe dingen roepen weerstand op. Als ik morgen met een nieuw product kom, verkoop ik er niets van. Het gaat pas lopen als al m'n concurrenten het ook gaan verkopen.' Al moesten sport en geld in de vroege jaren zeventig zo min mogelijk met elkaar in verband worden gebracht, toch deed heel langzaam sponsoring haar intrede. Ook in het basketbal, de sport die Kinsbergen van jongsaf had bedreven. Levi's had zijn naam verbonden aan de Flamingo's uit Haarlem, Fiat aan het Amsterdamse Blue Stars. Wat toen Studio Sport 2 heette, ragde er op de late zondagavond in een half uurtje alle Nederlandse zaalsporten door, aangevuld met wat veldrijden en ijspeedway. In de leader van het programma renden basketballers prominent door het beeld, met heel prominent de naam van de clubsponsor op hun borst. 'Zoveel gratis tv-reclame wilde ik ook.' Samen met zijn broer Martin was Kinsbergen aan het hoofd van Kinzo komen te staan en het bedrijf kon wel wat reclame gebruiken. 'Ik was er door-en- door van overtuigd dat het een goede beslissing was om te gaan sponsoren. Fingerspitzengefühl. Ik wist dat het zou lukken, ook al was er nergens een voorbeeld. In Amerika bestond geen clubsponsoring, in het Nederlandse voetbal mocht het nog niet.' Broer Martin speelde bij basketbalvereniging Amstelveen, dat wel oren had naar het geld van de Kinsbergens. 'Ons voorstel was goed. Goed voor ons, goed voor de club.' Kinzo nam het eerste team geheel onder zijn hoede; spelers kwamen op de loonlijst van het bedrijf. Inclusief de goodwill-som die hij aan de club overmaakte, was Kinsbergen in het eerste jaar ongeveer 75.000 gulden kwijt. In 'Smeets denkt dat er op de wereld maar één goede basketballer heeft rondgelopen. Mart Smeets. ia.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 221

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 221