De buitenstaander Theo Kinsbergen: rebound van een rekkenvuller door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx Wie zijn geld nu nog in sport wil steken verklaart hij voor gek. Zelf ontleent Theo Kinsbergen er de status van Gereedschapskoning van Nederland aan. Een kwart eeuw terug kocht hij zich voor de prijs van één Ster-spot in bij BV Amstelveen. Als teameigenaar, manager, coach, publiciteitsman en materiaalverzorger voerde Kinsbergen zijn Kinzo Amstelveen naar de top van Nederland. Succes kun je kopen, ondanks de aanwezigheid van tegenspartelaars als Ben de Graaf, de bank en Mart Smeets. 'Uitkijken hoor, met die Kinsbergen.' En Pierre de Coubertin is ook al dood. De zakenman is progressief. De vooronderstelling dat ondernemers altijd benepen reehtse rakkers zijn, weet Theo Kinsbergen (66) met een geraffineerde dribble te ontzenuwen. Nederland te vol? De grenzen dicht? Ben je helemaal besodemieterd: zet de deuren maar open en heet een ieder welkom. Kinsbergen heeft er alle begrip voor dat Marokkanen, Koerden of Nigerianen in groten getale naar Nederland komen. 'Het is hier toch beter? Hoed af voor die gasten. Ze willen een betere toekomst voor hun vrouw en kinderen en laten de klerezooi in hun eigen land voor wat het is. Groot gelijk. Wij Nederlanders hebben in het verleden toch niet anders gedaan?' Kinsbergen weet er alles van. In de jaren dat hij manager, coach en teameigenaar was van de legendarische basketbalploeg Kinzo Amstelveen heeft hij zich in het Hollandse pioniersverleden verdiept. Op zoek naar Amerikaanse topspelers die op grond van de emigratie van opa of overgrootvader voor Nederlander konden doorgaan, dook Kinsbergen in de archieven. 'Ik zag wie er vorige eeuw allemaal naar Amerika zijn gegaan. Fopma, Kruidhof, Wiel, Plaat, Cramer. Boerenknechten die hun geluk elders zochten. Mannen die zich niet verdiepten in paspoorten of nationaliteiten.' Kom bij Kinsbergen dan ook niet aan met verhalen over sportploegen die hun nationale of lokale karakter dreigen te verliezen. Nationaliteiten zijn verzinsels. Wereldburgers zijn we met z'n allen; wereldburgers zonder paspoort. Wie zich zorgen maakt over hoe sport er in de toekomst uit zal zien, zegt Kinsbergen, moet maar eens naar Amerika kijken. 'Daar lopen ze altijd een jaar of twintig voor op ons. Denk nou niet dat er één jongen uit Chicago in de Chicago Bulls speelt. Hoeveel Newyorkers spelen in de New York Knicks? Superpopulair zijn die ploegen. Niet alleen in Chicago of New York, niet alleen in Amerika, maar over de hele wereld. Wat maakt het uit dat er drie Denen, vijf Zambianen, twee Georgiërs en vier Wit-Russen bij Ajax spelen? Het zijn AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 219

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 219