maand trainer. We vergaderden op de eerste verdieping van het hotel, met de trainer en de voorzitter erbij. Cruijff stelde vast dat we niet meer voor elkaar wilden spelen. Daar werd in alle openheid over gepraat. Hij had een aanbieding van Barcelona op zak en trok zijn conclusies. Later keerde ik terug naar Ajax, toen hij hoofdtrainer was. Ik vroeg hem op de man af of hij iemand nodig had en hij was meteen geïnteresseerd. De huidige jeugdopleiding heeft hij toen op poten gezet. Daardoor heb ik twee keer een Ajax in opbouw meegemaakt: onder Michels en onder Johan. PSV pakte in die periode uit met een jeugdinternaat. Ajax legde andere accenten, werkte per regio, vanuit de visie dat jonge spelers in hun eigen sociale omgeving moeten blijven. Dat was onze prioriteit en daarom geloofden we nooit in een internaat. Er kwam een nieuwe talentenstroom. Ik kreeg ze allemaal onder handen: Kluivert, Het driemanschap dat Ajax na het vertrek van Johan Cruijff in 1988 naar de Europa-Cup-2-finale leidde. Vanaf links: Bob Haarms, Barry Hulshoff en Spitz Kohn. Seedorf, Jordi Cruijff, Reiziger, Bryan Roy, Richard Witschge, de De Boertjes. Ik weet nog dat we Wim Jonk bij Volendam ruilden voor Sneekes. Johan durfde blindelings op zijn assistenten te vertrouwen en dat maakte het werken bij hem aangenaam. Na zes maanden nam hij ontslag. Tijdens een zaalvoetbaltornooi, net tien jaar geleden. De groep reageerde geschokt en heeft hem nog lang bewerkt om op zijn beslissing terug te komen. Ik kan me nu moeilijk voorstellen dat we slechts een half jaar samenwerkten, want die periode was zo intens, dat het veel langer lijkt. Wat zijn ontslag allemaal niet teweegbracht! De pers zette polemieken op, het bestuur stond zwaar onder druk. De trainersstaf heeft het toen moeten overnemen. Bobby, Spitz Kohn en ik. Voor de spelers was ik blijkbaar de meest acceptabele en oogde het of ik de leiding had, maar in feite was het een trio. We concentreerden ons louter op het technische en voor mij mocht het een verrassing heten dat we in die hectische maanden een plaats afdwongen in de finale van de Europa Cup 2. In Straatsburg verloren we met 1-0 van KV Mechelen, AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 203