periode, gestoeld op een ijzeren discipline. Heel anders ging het onder zijn opvolger. Kovacs stelde niet het collectief, maar de spelers op de voorgrond. Door de spelers zelf in de schijnwerpers te plaatsen, speelden we het eerste jaar na Michels ook vrijer en werd het een fantastisch seizoen, maar achteraf groeiden we door die vrijheid net uit elkaar. De een wilde alsmaar minder voor de ander opbrengen en van intern corrigeren was helemaal geen sprake meer, zodat Kovacs na anderhalf jaar ter discussie stond. De spelers hebben hem toen in bescherming genomen, want de club zag het met hem niet meer zitten. Ik leerde daaruit dat je alles van bovenaf moet blijven aangeven, anders loopt het fout. Met George Knobel dacht men een nieuw Michels-type aangetrokken te hebben. Bij hem zag ik duidelijk in dat een echte prof niet bestaat. Je moet het elke week opnieuw maken. Een voetballer probeert altijd zo economisch mogelijk met zijn krachten om te springen om resultaat te behalen. Als hij ons op training spurtjes liet trekken, dan gingen de meesten maar voor negentig procent. Dat werd een van de oorzaken van de neergang van Ajax. Ik was Cruijff Hulshoff speelde met en werkte als assistent onder Johan Cruijff. 'Johan kwam pas onder Kovacs tot volle ontplooiing, omdat eerder het collectief primeerde. Ik vergeet nooit de AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 een van de allerlaatsten die er nog tegeninkwamen, maar op den duur glij je mee de berg af. Hans Kraay was de eerste technisch directeur bij Ajax. Hij kreeg een budget in handen en trok toen de beste spelers van Nederland aan. Geels, Brokamp, Meijer... Kraay sloeg de plank volledig mis. Hij wilde altijd en overal alles zelf doen en daardoor was het fysieke gedeelte niet in orde. Wat ik van hem opstak? Dat je een goede veldtrainer moet hebben! Na hem kwam Ivic, een trainer die niet paste bij Ajax, maar wel een vakman. Hij was een pure resultaattrainer en behaalde daar het eerste jaar ook succes mee. Dat was in eerste instantie voldoende. Maar het jaar daarop verwachtte je iets méér van hem en dat kon hij niet bieden. Hij bleef het resultaat zaligmakend vinden.' keren dat hij ontslag nam, als speler in Cadiz en als trainer tijdens een zaalvoetbaltoernooi. In Cadiz zaten we in trainingskamp. Knobel was amper een

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 201