Simon: Het Ajax-gevoel. Dat kun je niet verklaren. Wim: Het is de hele entourage eromheen. Ik ben toen ik al in de AOW zat nog naar het buitenland gegaan, maar wat je bij Ajax had, dat vind je bij geen andere club. Misschien Johan wel bij Barcelona, dat is een beetje higher standing, maar wat je bij Ajax vindt, dat vind je echt... hoewel, ik moet zeggen, ik heb een jaar bij Sparta gespeeld en bij Sparta heb je ongeveer het idee, het sociale eromheen, dat Ajax heeft. Daarom voel ik me bij Sparta ook altijd wel thuis, als ik daar kom. Jari: Het is de omgang tussen de mensen. Danny: Het verenigingsleven. Als je op Foto's: Louis van de Vuurst Olympisch stadion was perfect. Amsterdamse liedjes. Is ook veranderd. Laatst begon This is the moment van Froger niet op tijd. En dat is heel belangrijk als de spelers het veld opkomen. Zo is het toch, Dan? Ik ben er nu mee bezig dat ze er ook weer eens een Manke Nelis tussendoor doen. Al die tradities zijn belangrijk. We hebben het gezien bij de Italianen. Wat een voortreffelijk, voortreffelijk publiek was dat. Maar, ook met hun muziek erbij. Pavarotti kwam er zelfs nog tussendoor. Jari: Het zijn kleine dingen, maar ze zijn wel belangrijk. Bob: Laatst lagen er in het spelershome posters klaar voor de spelers. Ik vind dan: leg die ook klaar voor de jongens die beneden bezig zijn, in de anonimiteit. We doen het met zijn allen, we zijn een team, de hele club. Wij doen het voor die jongens op het veld, maar vergeet niet: binnen die vier lijnen wordt voor ons het vreten verdiend. Dat geldt ook voor de directeur van de Arena. Ik geloof toch dat Ajax heel langzaamaan aan het veranderen is. Danny: Het gevaar is dat als je groter wordt, het onpersoonlijker wordt. Daar moet je voor waken. Dick: Het geldt ook voor de spelers. Ze komen naar Ajax en zijn twee jaar later weer weg. Dan kun je geen Ajax-gevoel krijgen. Bob: Er zit zelfs oranje in het Ajax-shirt. Het is niet rood meer. Jari: Ik denk dat de magie van Ajax niet zo snel zal verdwijnen. Waar je ook komt in het buitenland, ze weten alles van Ajax. Ze lopen met boeken rond, dragen Ajax- shirtjes. Bob: Da's jouw schuld, Dan. Danny: Bob: Die penalty in Tokio. Ja, je moet toch iemand de schuld geven van de magie van Ajax? Maar zonder dollen: ik denk dat jullie allemaal, plus een heleboel anderen, van Ajax houden. Dat is het. Simpel, hè? zaterdagmiddag op de Toekomst rondloopt, alles is er nieuw, maar het zijn dezelfde vertrouwde gezichten. Je kunt ze allemaal uittekenen, er is weinig verloop. Dick: Je moet ook een verschil maken of het Amsterdammers zijn die daar zitten of mensen uit de provincie. Heemstede, Zeeland, Finland. Wim: Als je naar ons elftal kijkt, Vasovic, Blankenburg, die werden niet buitengesloten. Binnen de kortste keren waren het Amsterdammers. Piet: Brokamp, die deed ook mee. Wim: Die deed te veel mee, volgens mij. Piet: Nou ja, hij kon goed meekomen. Jullie zeggen dat het met begin jaren zeventig te maken heeft; ook valt de vergelijking met Sparta, maar Sparta heeft nooit zulke successen gekend als Ajax. Is dat het verschil Danny: Het is allebei, en als je dat hebt word je apart. Jari: Stadion de Meer was natuurlijk heel apart. Het spelershome daar... Als je naar de kleedkamer ging, kon je links en rechts kijken en zag je oude spelers. Dan kreeg je altijd een apart gevoel. Een gevoel of je thuis was. Bob: We moeten wel uitkijken dat de magie niet tussen onze vingers wegglipt. Het logo hebben ze al veranderd en ik vraag me nog steeds af waarom. Vroeger stond de linksbuiten van de Al als ballenjongen bij Pietje. De leiders zaten erij. Ze zijn wel je twaalfde man. Laatst lagen er drie ballen in het veld. De muziek in de Meer en het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 172