gevoel nog steeds niet meer dan dat we als team altijd bij elkaar speelden. Wim: Ja, ja. Juist Dick: Je had toen ook kleinere selecties. Piet: Je speelde als team veel meer bij elkaar en daardoor kon je een beetje overnemen, maar ook niet veel meer. Wim: 'Totaalvoetbal' is een gezegde geworden. Meer dan het waard was? Piet: Ik denk het wel. Ik denk dat veel mensen er veel meer van gemaakt hebben. Wim: Het werd overdreven. Piet: Niet bij Ajax, maar wel in Nederland en toch ook in andere landen. Men is het gaan nastreven. Johan: Omdat Ajax in die tijd ook het enige team was dat het voetbal op die wijze presenteerde. Piet: Er is één enorme verandering geweest en dat is de tackle op de hielen. De tackle van achteren, ongelofelijk... (Tot Jari:) Kun jij je voorstellen dat je van achteren getackled wordt? Dan kun je je spel niet meer spelen. Dat was vijfentwintig jaar geleden doodnormaal. Gewoon, met twee benen erbovenop. Jari: Dat hangt samen met de veranderde spelregel. Piet: Die is dus van ongelofelijke invloed geweest. Pas de laatste vijftien jaar kun je op je gemak een bal aannnemen. Jari: Het voetbal is erg veranderd in de loop der jaren. Maar ook het leven eromheen. Wat Piet zegt, die tackles van twintig, vijfentwintig jaar geleden, zie je niet meer. Dat is een voordeel van deze tijd, dat is goed. Maar er zijn andere dingen bijgekomen. Er wordt steeds meer van je verwcht. Negentig minuten gaan en gaan, dat is ook niet altijd goed. Als ik die oude beelden zie, dan zie je mooie dingen gebeuren, een actie van Piet aan de linkerkant, dat soort dingen zie je niet zo veel meer. Bob: Hoor je 't nou, Piet? Watje ook ziet op oude beelden is dat vaak veel spelers stilstaan of nauwelijks bewegen. Piet: Dat waren foto's. Wim: Ja, ik heb helemaal niks gelopen, ik heb steeds stilgestaan. Nou doe je me toch te kort. Danny: Het is zoals Piet zegt. Nu is het allemaal multifunctioneel, toen had je specialisten. Zoals Oriali van Inter, die in de finale tegen Ajax maar één opdracht had en dat was Cruijff schaduwen. En dan was er een nummer 10, die alleen maar het spel verdeelde en wat er daarna gebeurde was zijn zaak niet. Jari: Wat doet hij dan met nummer 10? Danny: Tegenwoordig is voetbal zo complex. Als je met twee van dat type spelers speelt, gaan ze gewoon via een andere weg. Piet: Jij vertaalt het nu naar je eigen ervaringen, maar Europees gezien is dat natuurlijk lang niet altijd het geval. Danny: Nee, dat klopt. Johan: Maar vandaag de dag wordt er toch veel meer gesproken over kleine ruimte in vergelijking met vijfentwintig, dertig jaar geleden. Jari: Nu is het als team heel veel lopen en gaan, vroeger hoefde een aanvaller niet mee te verdedigen, moest een verdediger alleen maar verdedigen. (Tot Wim:) Nou ja, niet allemaal (Gelach). Johan: ik zag hem altijd voorbijgaan, als een sneltrein. Wim: Maar het werd altijd goed overgenomen, hè? Dick: Als je nu Dynamo Kiev ziet... Piet: Speelt toch fantastisch, dat Kiev? Dat is toch een wereldelftal? Danny: Maar die kunnen óok alles. Ze kunnen erg goed voetballen, maar ze kunnen ook een bal wegpompen als het moet. Piet: Wat ze niet kunnen - en jullie hebben dat wel gedaan - is op de helft van de tegenpartij spelen. Dat kunnen ze niet en dat geldt voor de meeste ploegen. Je ziet vaak zeven tegen drie op de ene helft en AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 167