inzet, en tonen dat je kunt winnen. Ook met minder voetbal. Mentaliteit kun je kweken, en dan is voetbal traditie. Kijk naar Duitsland. Veel buitenlandse voetballers kunnen wat van Nederlandse voetballers leren. Tactiek en techniek. Dat is veel moeilijker te leren, dat duurt langer. Mentaliteit is een kwestie van fysiek klaar staan en gaan. Het is niet moeilijk na te gaan waarom Duitsland altijd prijzen wint. Wat individualiteit en voetballend vermogen betreft, hoort Nederland bij de top vier van de wereld. Maar met zo'n ploeg kun je niet zeven wedstrijden op een kampioenschap winnen. Tactisch en technisch is ieder land sterker geworden. Sommige landen spelen destructief voetbal, met elf man achter de bal. Daar moet je doorheen. Voetballend en met mentaliteit. Dat moet je op kunnen brengen. Heb je dan het karakter niet, dan houdt het op. Ik vind het erg om te moeten zeggen: vandaag gaat het niet doordat het voetballend niet lukt. Dan kun je alleen winnen als de zon schijnt.' PSV Er is iets nieuws in het Ajax-voetbal geslopen. Beter: er is iets toegevoegd. Olsen: 'Dat wij nu zoveel punten voorstaan heeft met onze wedstrijdmentaliteit te maken. Waar PSV gelijk speelde, hebben wij gewonnen. En je moet altijd gaan voor de overwinning. Tegen PSV is dat niet gelukt. Al moet ik eerlijk zeggen dat ik direct na de wedstrijd te negatief over onze eigen prestaties was. Als ik de wedstrijd weer zie, zie ik een wedstrijd die we gewoon hadden moeten winnen. Wij hadden in de eerste helft de vele kansen moeten benutten. We hadden met 1 -0 of 2-0 moeten gaan rusten. Dan had je een andere wedstrijd gehad. Laudrup had een penalty moeten hebben. Wat nu tegen zat, zat mee in andere wedstrijden. Wel een wedstrijd tegen een heel goede, agressieve tegenstander. Een tegenstander die minder kansen nodig heeft, een echte topper. Het was een open strijd tussen twee goede ploegen. De neutrale toeschouwer was de winnaar.' De winnaar van de competitie staat volgens velen eigenlijk al vast. Morten Olsen behoort niet tot die groep. 'Oké, vijftien punten is veel. De achtervolgers moeten alles winnen. Maar daar wil ik niet over praten. We moeten kijken naar onze eigen prestaties. Leven van wedstrijd naar wedstrijd. We hebben op drie fronten overwinterd. Internationaal, nationaal, beker. We proberen alles te winnen. Dat is de beste redenering. De ploeg heeft de nederlaag tegen PSV snel verwerkt en kijkt alweer verder. Ze hebben er ook geen grond voor om te blijven terugkijken. We hebben één wedstrijd verloren.' Ledezma Hij is van leer, Morten Olsen. Altijd met voetbal bezig. Maar zijn blik, zijn gedachten en zijn spreken zijn maximaal een paar weken houdbaar. Zo wil hij denken en over voetbal praten. Nu is de opbouw naar de eerste wedstrijd na de winterstop (uit tegen RKC) belangrijk. 'Er zijn wat kleine blessures. Litmanen heeft zich geforceerd om tegen VfL Bochum terug te komen. Hij had nog een paar weken nodig om te herstellen. Het is heel belangrijk dat iedereen de voorbereiding op de tweede helft van het seizoen meemaakt. Tactiek en automatismen moeten weer worden opgepakt. Het is ook een nieuw begin voor sommige spelers. Neem Froylan Ledezma. Iedereen zegt dat hij niets heeft getoond, maar dat komt doordat hij niet heeft gespeeld. Van iemand van net twintig mag je ook niet verwachten dat hij meteen basisspeler is. Maar hij heeft weinig kunnen tonen. Maar nu zal hij, denk ik, in de normale voorbereiding willen bewijzen waarom Ajax hem heeft gekocht. Hij AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 15