er een breed draagvlak ontstaat.' De naam van de Stichting Cliniclowns wordt ook uitgedragen door een promotieteam, bestaande uit junioren van de Amsterdamse hoofdklasser DWV, dat in een speciaal tenue in het hele land voorwedstrijden speelt bij betaald- voetbalorganisaties en amateurclubs. Aan het toernooi werd behalve door Ajax deelgenomen door dit DWV- Cliniclownsteam, Feyenoord, PSV, NAC, Heerenveen, Sparta en Volendam. Tegen de laatste club speelde Ajax in de poulewedstrijden gelijk, van NAC en Sparta werd gewonnen. De finale ging tussen Ajax en Feyenoord en werd door de ploeg van trainer Patrick Ladru met 2-0 gewonnen. Ajax was die middag helemaal lekker op dreef. De El kwam als beste uit de test die Gerrie Mühren afnam bij alle deelnemende elftallen, terwijl Meivin Zweistra het hoogste aantal punten scoorde als individuele speler. De cliniclowns stonder er met hun rode neuzen bovenop en lachten erom. kind. De artsen, de verpleegkundigen, zelfs de ouders. Het kind heeft geen invloed op wat er te gebeuren staat. Als wij binnenkomen, gebeurt er wat het kind wil. Wij bedenken van tevoren niet wat we gaan doen of vertellen. Het is een samenspel, waarin het kind de leiding heeft. Alles kunnen we ter plekke bedenken en uitvoeren, improvisatie is het toverwoord. Wij laten het kind schitteren door wat gekte, plezier en vermaak. Het kind kan om ons lachen, ons natspuiten, ons vermanend toespreken, alles mag. Doordat het kind zich slimmer voelt dan zo'n domme clown, krijgt het wellicht weer wat meer zelfvertrouwen.' Vriendje in nare periode Naast de plezierige afleiding gaat het er ook om de kinderen zo weerbaar mogelijk te maken en te steunen in tijden van pijn, angst en eenzaamheid. De cliniclowns werken in overleg met de behandelteams: de verplegers, pedagogisch medewerkers en de kinderpsycholoog van de afdeling. Het team geeft aan welke kinderen zich slecht voelen en afleiding nodig hebben. De clowns gaan één of twee keer per week in duo's bij de kinderen langs, voorzien van een infuus met chocolademelk en reuzenpleisters. Handelsmerk is de rode neus. Ze vragen altijd eerst aan het kind of ze wel op bezoek mogen komen. Zo geven ze het kind weer het gevoel dat het zelf iets te zeggen heeft, wat heel belangrijk is in een tijd waarin zoveel vervelende dingen het kind maar overkomen. De clowns proberen een vriendje te zijn in die nare periode. Elke twee weken nemen de clowns deel aan overleg met de kinderpsycholoog. Behalve clownservaring hebben de meeste cliniclowns een medische of pedagogische achtergrond. De Stichting Cliniclowns zorgt bovendien voor regelmatige bijscholing. Het idee van de clowns op kinderafdelingen in ziekenhuizen ontstond in 1987 in Amerika en waaide in 1991 over naar Europa. In 1993 verwelkomde prof. dr. Voute het eerste Nederlandse clownsduo in het Emma Kinderziekenhuis het kinder-AMC. Inmiddels werken er acht duo's in acht ziekenhuizen. De reacties zijn enthousiast. Patiëntjes, ouders, verplegend personeel en de clowns zelf, ze zien dat lachen effect heeft. Cliniclowns Jeugdsport is middels het organiseren van jeugdsport evenementen en werving van donateurs actief ten behoeve van de Stichting Cliniclowns. Een evenement als het zaalvoetbaltoernooi in Monnickendam heeft onder andere het doel de naamsbekendheid van de Stichting Cliniclowns te vergroten. Organisator Rob Waterlander: 'Cliniclowns Jeugdsport wil de specialisten van de lach niet uitsluitend laten leven in het ziekenhuis maar ook daarbuiten. Het is fantastisch om het kind op zijn of haar sportveld in contact te brengen met het werk van Cliniclowns. Dat is het pedagogische aspect: kinderen zijn actief bezig voor andere, zieke kinderen. Gezonde en zieke kinderen worden op een speelse en sportieve wijze iets dichter bij elkaar gebracht. Daarnaast zijn de ouders onlosmakelijk betrokken bij sportactiviteiten van hun kinderen, zodat AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 157

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 157