de eerstejaars van de jeugdopleiding. Daarna heet de training 'balance in soccer', gegeven aan de B- en A-groepen. Nog steeds een training op muziek, maar geen hele-pasjescombinaties meer. De bal wordt bij de training betrokken en het accent ligt voornamelijk op het je eigen maken van behendigheden met de bal, uitgevoerd met zowel het rechter- als het linkerbeen. Het tweebenig kunnen voetballen wordt zo getraind. De muziek krijgt een ondergeschikte rol; als er door de muziek geen tijd en ruimte is om de oefeningen juist uit te voeren, wordt er afgeweken van de maat van de muziek. Het betrekken van de bal bij de aerobicstraining was een idee van de huidige directeur van de jeugdopleiding Hans Westerhof. 'Een op maat gesneden training,' noemt Westerhof het soccer aerobics en het balance in soccer. 'De C- groepen krijgen klassikaal les, als verplicht onderdeel van hun training, maar voor de A's en B's bepalen wij wie er aerobicstraining nodig heeft. De training Wormhoudt echter niet. Zijn eigen praktijk fysiotherapie, zijn werkzaamheden bij de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, de Hogeschool van Amsterdam en de Amsterdam Admirals naast het lesgeven in soccer aerobics en in het 'gewone' aerobics, bezorgen hem een overvolle agenda. Aerobics voor het eerste elftal? Wormhoudt: 'Ooit misschien. Maar dan als licht trainingsonderdeel aan het begin van het seizoen. Later krijg je namelijk te maken met tijdsdruk; je moet gebruik maken van de tijd die je nog rest voor een wedstrijd en het trainen op bijvoorbeeld spelpatronen heeft dan de prioriteit.' Voorlopig is het dus alleen de jeugd die luistert naar commando's als 'China one' en 'Tibet two'. Op de vraag waar deze namen vandaan komen, grijnst Wormhoudt. 'Daar zit inderdaad een verhaaltje aan vast, maar eh..., dat is niet zo heel erg belangrijk.' Aha. Misschien toch een minder functioneel kantje van het soccer aerobics? Dat zou dan het enige zijn. die ze dan krijgen is heel specifiek; individuele tekortkomingen krijgen extra aandacht en ik ben heel tevreden over de resultaten. Bovendien vind ik het een heel leuke, moderne invulling van het trainen. Een invulling die heel goed past bij de jeugd.' Op maat gesneden Tot nu toe is het soccer aerobics programma exclusief aan Ajax voorbehouden. Er is belangstelling voor deze trainingsmethode uit binnen- en buitenland. Soms sturen andere Nederlandse clubs aerobicsinstructrices om te kijken of zij de methode van Wormhoudt kunnen overnemen. Wormhoudts programma blijkt dan toch te weinig met het reguliere aerobics te maken te hebben en technisch zo toegespitst te zijn op het voetballen, dat het niet zomaar te kopiëren is. Vaste plannen om instructeurs op te leiden in het soccer aerobics zodat het bij andere clubs geïntroduceerd kan worden, heeft 154 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 154