I I gymles vaak een ondergeschoven kindje. Allround bewegen, zoals bij apenkooien, de ringen en het wandrek, gebeurt veel te weinig. Wat betreft de voetbaltraining: puur trainen binnen je eigen sport leidt tot een eenzijdige ontwikkeling en een fysieke disbalans met als nadelig gevolg een grotere kans op blessures. Bovendien kan het in het voetbalspel leiden tot voorspelbaarheid; als je altijd maar rechtsom draait omdat dat jouw voorkeur heeft, ontwikkel je de andere kant niet en ben je voor de tegenstander op een gegeven moment heel voorspelbaar. Hij kent jouw rotatiepatroon. Aerobics is een heel goede training, omdat je symmetrisch traint; alles wat je op rechts doet, doe je ook op links. Voor voetballers is alleen wedstrijden spelen de meest functionele manier van trainen. Een afwijkende training is echter heel gunstig. Minder ontwikkelde kanten krijgen zo ook een kans. Een belangrijk aandachtspunt van soccer aerobics is bijvoorbeeld coördinatie. Die wordt aanzienlijk verbeterd en een optimale coördinatie is voor topsporters toch onmisbaar.' De eerste proefles in soccer aerobics werd gegeven aan de zaterdag 1. Het succes blijkt uit het feit dat de training werd uitgebreid naar de A- en B-groepen en sinds afgelopen jaar de C-groep. Het idee is dat in de toekomst steeds jongere groepen bij soccer aerobics betrokken zullen worden. Ritme in het spel Soccer aerobics is helemaal toegespitst op het voetballen. Toen Wormhoudt zijn soccer aerobics voor het eerste jaar gaf, heeft hij nog geëxperimenteerd met de step, een in hoogte verstelbaar platvorm dat in fitnesscentra gebruikt wordt om er op en vanaf te stappen. Wormhoudt: 'Daar ben ik vrij snel mee opgehouden. Ik ben een enorme voorstander van functioneel trainen en de step vond ik voor voetballers niet functioneel genoeg. Een veld is vlak; je hoeft nergens op of vanaf te stappen.' Beide benen op de grond dus en volgens Wormhoudts methode vooral op de voorvoet staan, want dat gebeurt in het veld ook. De harde housebeat die de aerobicstraining ondersteunt, maakt dat de jonge spelers een gevoel voor ritme kweken. 'Kijk naar oude beelden van CruijfiF; die man bracht zoveel ritme in zijn spel, dat was bijna dansen. Souplesse, lenigheid en ritme zijn voor topvoetballers heel belangrijk voor hun prestaties. Als je namelijk houterig beweegt, moeten je spieren heel veel energie leveren om een bepaald patroon te kunnen uitvoeren.' Soccer aerobics wordt alleen gegeven aan AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 153