_l SS Ajax is de top. Als je hier slaagt, kun je bij iedere club spelen.' •if- lp U-m- -I- .ILui.» M 'I1*'"* krachtprogramma af terwijl de rest op het veld bezig is. Je praat ook niet echt met ze over de blessure. Het kan iedereen overkomen en de meesten zijn blij dat ze niet in je schoenen staan. Zo gaat dat.' Tot dan toe was hij elk jaar fluitend een elftal hoger gaan spelen. Tijdens de halfjaarlijkse gesprekken met de Ajax- trainers was er nooit twijfel geweest. Na dat halve seizoen op de tribune was die er wel. Komt Robert-Jan Ravensbergen er wel weer helemaal bovenop? Hij zelf twijfelde daar niet aan. Hij had niet het gevoel dat hij aan zijn laatste jaar bij Ajax bezig was. Heb vertrouwen in jezelf, hield hij zich voor, ga er keihard tegenaan. Ravensbergen knokte zich terug in het elftal. Tk heb er nooit over nagedacht waar ik heen zou gaan als ik Ajax had moeten verlaten. Het belangrijkste was het plezier terugkrijgen en weer in conditie komen. Als ik fit ben, is er niemand beter dan ik. Ik heb me nooit druk gemaakt om mijn plaats in het elftal. En weet nu dat voetballen niet alleen hosanna is. Ik ben sterker uit die vervelende tijd gekomen. Vasthouden en beter worden dus.' Wat is goed verdedigen volgens Robert-Jan Ravensbergen? 'Dat er vanuit een goede organisatie wordt gespeeld. Je gaat pas goed voetballen als het achterin sluitend in elkaar zit. Iedereen kan wel naar voren stormen, maar als niemand aan verdedigen denkt... Je verdediging goed neerzetten en duidelijk coachen. Aanwezig zijn. Bij Ajax speel je van jongs af aan één-op-één. Altijd. Dat is het Ajax-verdedigen. Je bent direct verantwoordelijk voor je man. Je moet altijd geconcentreerd zijn. Er is geen echte rugdekking, en op hulp hoef je niet snel te rekenen, iedereen heeft een man. Door deze speelwijze kun je jezelf steeds testen en in de gaten houden of je het nog wel aankunt. Opkomen maakt ook deel uit van het systeem. Er wordt van positie gewisseld, en dat gebeurt goed. Ik heb het idee dat de verdediger, nadat Van Gaal is vertrokken, iets meer mag, vrijer is. Dat is prettig. Maar dit blijft; je mag daardoor nooit defensief verzaken.' Leerjaar Naast voetballen studeert Ravensbergen ook nog. Hij zit in het laatste jaar van zijn MEAO-studie bedrijfsadministratie. Altijd handig voor later. Je weet het nooit, en hij dreunt het verhaal van die ene doodschop op. Hij vindt het prettig iets naast het voetbal te doen. Het is lekker om eens iets anders aan je hoofd te hebben. Ter ontspanning gaat hij soms met vrienden uit. Poolen. En in Katwijk is Robert-Jan Ravensbergen een bekendheid. Hij is 'die jongen van Ajax', hoort hij achter zich als hij voorbij komt. Dat heeft zijn charmes, die uitstraling van Ajax. Af en toe geeft hij trainingen aan de F'jes van Quick Boys. Ze kennen hem allemaal. Hij kan overigens nog gewoon over straat in Katwijk. Dit eerste jaar in Ajax 2 is een leerjaar. Een belangrijke fase in Ravenbergens carrière. Hij heeft zich voorgenomen goed naar zichzelf te kijken, kritisch te durven zijn. En goed te luisteren naar de kritiek van zijn vader en de trainers. Zelf werkt hij hard om spel en techniek te verbeteren. Veel met het zwakke linkerbeen trappen, nog beter instappen en leiden. Ook hij trainde al eens mee met de A-selectie van Morten Olsen. Het ging pittiger, sneller, steviger. Een goede test om te weten waar je staat, wat je tekortkomt. Ook bij hem smaakte het naar meer. Het halfjaarlijkse gesprek was zeer positief. Voorlopig maakt hij zich niet druk. Hij vindt het zinloos nu al vooruit te kijken en te gaan voorspellen. Goed, hij wil naar de top, maar hij gaat zich niet blind staren op eventueel vertrekkende spelers. Er is immers ook zo weer een aantal nieuwe spelers gekocht. Hij komt net kijken en moet nog groeien. Zelfverzekerd laat Robert-Jan Ravensbergen daarop volgen: "Als je denkt dat je het niet redt bij Ajax, moet je een andere club gaan zoeken. Het heeft ook met mentaliteit te maken. Als je de kans krijgt bij Ajax te voetballen, moet je die met beide handen aangrijpen. Ajax is de top. Als je hier slaagt, kun je bij ieder club spelen. Aan de andere kant, deze wereld is spijkerhard. Je weet dat het ook zo over kan zijn. De meeste jongens willen daar niet aan denken. Ik zie het andersom. Ik heb iets voor ogen en ik wil het redden. Daar denk ik aan, daar ben ik professional 13» A I AV AA A r A 7 I KI C CCDDIIADI 1 Q Q Q

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 128