kwamen me halen en brengen. De keus was toen niet zo moeilijk.' Hij bleef maar een jaar in Rotterdam. Sportief gezien viel het hem tegen. En buiten het voetbal gebeurden er een aantal onacceptabele dingen die hem en zijn ouders niet bevielen. 'Daar wil ik nu niet meer over praten, dat is gebeurd. Ik heb een keer mijn verhaal aan de krant verteld. Daar moet iedereen het mee doen. Feyenoord is een mooie club, maar van het elftal waar ik toen in zat, is bij Feyenoord niemand verder gekomen.' Feyenoord-coach Leo Beenhakker liet in het januarinummer van Sport International ook al zijn verbazing blijken over het niet doorstromen en doorbreken van talent. 'Waarom komen er geen jeugdspelers van Feyenoord door? Want daar kan ik dus helemaal gek van worden. Er stokt iets en dat houdt me mateloos bezig.' Beenhakker ziet het verschil in opleiding bij beide clubs. Ajax biedt zijn spelers een 'pure vakopleiding'. Volgens Beenhakker komt bij Feyenoord toptalent binnen, dat vervolgens op hetzelfde niveau blijft steken. 'Dat is achteruitgang.' Ravensbergen: 'Alleen Richard Knopper en ik zijn doorgegroeid. En Richard is ook uit dat elftal van Feyenoord naar Ajax gekomen. Hij zit bij mij in Ajax 2, en heeft dit seizoen zijn debuut in het eerste al gemaakt. Nadat wij zij vertrokken, heeft Feyenoord het Ajax-model ingevoerd. Compleet met studiebegeleiding en meer van dat soort dingen.' Heini Otto Toen duidelijk werd dat de toekomst van Robert-Jan Ravensbergen niet in de Kuip zou liggen, pakte hij de telefoon en belde Ajax. Of ze hem nog wilden. Ajax was de verdediger blijven volgen en hij kon direct komen. Heini Otto nam de toen vijftienjarige Ravensbergen onder zijn hoede. 'Een fijn mens. Ik heb Otto hoog zitten. Trainers die zelf hoog hebben gevoetbald, kunnen je heel goed kleine dingen leren. Een pasje naar voren zetten bij buitenspel, nadenken als de bal nog moet komen. Je merkt dat er iemand tegen je praat die weet wat hij zegt.' Ravensbergen vond zijn draai in Amsterdam, kwam uit voor het Nederlands elftal in de verschillende leeftijdsklassen en heeft tot en met het volgend seizoen een B-contract bij Ajax. Doel: een A-contract. Maar dat ligt zo voor de hand dat hij daar verder geen woorden aan vuil wil maken. Vijf dan. 'Deze lijn vasthouden en doorgroeien.' Deze lijn. Vorig seizoen, Ravensbergens laatste in de Al, was een rotseizoen. En dat terwijl er veel op het spel stond. Het laatste jaar in de Al is voor elke speler het jaar waarin hij een contract moet afdwingen. Slaag je daar niet in, dan is er bij Ajax geen plaats meer. Het eerste halve jaar kwam Robert-Jan Ravensbergen niet in actie. Een spierscheuring in het linker bovenbeen hield hem tot na de winterstop op de tribune. De andere kant van de medaille. 'Goed om mee te maken,' zegt hij, en gooit er een cliché uit: 'Alles is zo betrekkelijk. Je gaat met de jongens mee naar de wedstrijden, maar je hoort er niet echt bij. Ook bij de trainingen niet. Jij werkt je AJAX MAC.A7INF F F R R IJ A R I 1998 127

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 127