een sliding is mooier dan een doelpunt Robert-Jan Ravensberge door Maarten Moll foto's Louis van de Vuurst Eigenlijk wil iedereen aanvallen. De drang naar voren wordt elke vroege zaterdagochtend uitgebeeld door de jongste voetballers, de F'jes. De bal is steeds op weg naar een van de doelen en de zwerm ventjes raast erachter aan. Allemaal nummers negen, tien en elf. Aanvallen en jagen, oerdriften. De kunst van het verdedigen is hen nog onbekend. Voor Robert-Jan Ravensbergen heeft dat altijd anders gelegen. Ik ben verdediger. Er wringt wat in die uitspraak. Alsof je niet mag aanvallen, moet toezien hoe de rest van de ploeg op jacht is. De verdediger is een geamputeerde ^letballer. Bij de middenlijn houdt zijn lèèreld op. Doelpunten vallen ver weg. fpekers en kampioenschappen worden aan de andere kant verdiend. Ik ben verdediger bij Ajax. Dat klinkt al anders, maar wordt het bij de Amsterdammers ook anders uitgevoerd? Is de verdediger daar meer dan een balafpakker die vervolgens moet inleveren? Bij Robert-Jan Ravensbergen, profvoetballer en eerstejaars van Ajax 2, zat het verdedigen er van nature al in. 'Van een mooie tackle kan ik meer genieten dan van een doelpunt. Instinct. De negentienjarige Robert-Jan Ravensbergen - basisspeler in de achterhoede van Ajax 2 - liep, vanaf het moment dat hij lid werd van een voetbalclub, meteen naar dat deel van het veld waar verdedigd moet worden. Als vijfjarige was hij ook wel voorin te vinden, maar de meeste tijd bracht hij door rond zijn eigen strafschopgebied. 'Dat is altijd zo geweest. Ik weet ook niet precies waarom, maar die drang naar voren zat er blijkbaar niet zo in. Niet dat ik geen zin had in aanvallen, maar ik maakte liever slidings,' zegt Ravensbergen. Wat is er nu leuk aan verdedigen? 'Ja, wat is er leuk aan. Geen doelpunten tegen krijgen, dat is een kick. De nul houden. En ondersteunen, de bal veroveren. Ik vind niet dat een verdediger dienend is. Wij bouwen ook op. Maar ja, een aanvaller mag negentien keer niet langs zijn man komen, de twintigste keer is hij er langs, zet voor en er wordt gescoord. In de achterhoede kun je niets proberen, anders ligt hij er meteen bij ons in. Dat is wel eens vervelend, want je mag echt geen enkele fout maken. Gelukkig is er ook genoeg waardering van spelers en trainers. Een 124 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 124