is het nieuwe woord De visie van Morten Olsen Mentaliteit door Maarten Moll foto's Louis van de Vuurst Vlak voor de winterstop kwam er dan toch nog een kink in de kabel. De ongeslagen status van Ajax werd door PSV tenietgedaan. De voorsprong op de Eindhovenaren blijft echter indrukwekkend. Trainer Morten Olsen is desondanks nog steeds niet genegen over een kampioenschap te praten. Kwestie van nieuw woord in het Ajax-woordenboek. mentaliteit. Een Qflrrste januaridagen zijn ongewoon ^Kt. Vorig jaar om deze tijd werd er een Elfstedentocht verreden. De voetbalvelden flagen onder een dikke laag ijs. De winter laat nu op zich wachten. Het gras van het trainingsveld ligt er prachtig bij. Toch vertrekt de selectie van Morten Olsen naar Griekenland om zich daar voor te bereiden op de tweede helft van het voetbalseizoen. De laatste wedstrijden voor de kerst Ajax. Komt de winterstop gelegen, is de vraag. Heeft Ajax deze periode nodig om weer op kracht te komen? 'Allereerst denk ik dat iedere voetballer in deze rustperiode eens rustig in een stoel moet gaat zitten en zich moet realiseren wat voor een mooi beroep hij heeft. Een mooier beroep krijg je niet meer in je leven, zeg ik wel eens. Ik speelde tot mijn veertigste, een prachtig leven. Spijtig genoeg duurt dat niet lang, na een aantal jaren is dat gewoon gedaan. Het is als balletdansen. Dat stopt. Op een gegeven moment kom je niet meer op je tenen. Voetballen is net zo. Je kunt blijven spelen, maar niet op dat allerhoogste niveau. Daarom moet je ook nu genieten, beseffen wat je doet en bent.' Dit was het meditatieve moment van Morten Olsen. Nu terug naar 1998 en de naderende hervatting van de competitie. Tedere voetballer heeft rust nodig,' zegt Olsen. 'Daarom vind ik de winterstop een goed idee, niet alleen vanwege het weer. Het harde veld en de normaliter lage temperatuur in deze periode maken de factor toeval in het voetbal groter. Voetbal is altijd voor een deel toeval. De mens, de scheidsrechter, regen, hitte. In de winter is het ook niet leuk voor de toeschouwer. Bovendien is het goed dat je even los van je werk komt. Je gedachten op andere dingen loslaat. Lekker op vakantie, of met de familie ontspannen. Weer op kracht komen. Ook mentaal. Daarna kun je weer fris beginnen. Dat is belangrijk voor ieder mens. Neem de Engelse competitie, die gaat maar door. Je ziet dat die jongens meer werken dan dat ze met plezier spelen En dan zegt men wel: het zijn profs, die moeten het hele jaar door presteren en niet zeuren als ze drie wedstrijden in een week moeten spelen. Fysiek gaat dat misschien wel, maar mentaal redden ze dat niet. Iedereen heeft een frisse wind nodig. Bovendien kunnen in de winterstop blessures genezen en spelers revalideren.' Krediet Olsen weet dat je met mooi voetbal alleen het niet redt. Zo kijkt hij ook achterom naar de eerste seizoenshelft. Tedere ploeg heeft een periode dat het niet goed gaat. Met alleen voetballend vermogen win je geen kampioenschap. Voetbal is tactiek, techniek, dat is allemaal aan te leren. Ook fysiek, daar moet je voor trainen. Maar voetbal is ook karakter en mentaliteit. Daar kun je ook aan werken, AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 11

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 11