Shota Arveladze heeft het'm weer geflikt. Zijn (uit)doelpunt tegen Udinese telde dubbel. Jopie en Wimpie. Of van Horst, Barry, Heinz, Ruud, Johnny, Arie en Gerrie, begin jaren zeventig dus, in een periode dat de naam Ajax zich definitief vestigde in Europa. Ze waren er nu bijna allemaal weer, op een enkeling na. Vasovic mocht niet, Neeskens kon niet en Nico Rijnders overleed helaas op jonge leeftijd. De helden van weleer kwamen op initiatief van onder meer Piet Keizer op 11 oktober naar ONA in Gouda, de voetbalbakermat van Dick van Dijk, om een benefietwedstrijd te spelen ter nagedachtenis van hun onlangs overleden makker en ter financiële ondersteuning van de nabestaanden. Het werd een reünie vol nostalgie met spelers die hier en daar nog wel eens een balletje trappen maar ook met Piet Keizer, die nooit meer een bal had aangeraakt maar toch alle moed bij elkaar had geraapt om nog heel even met zijn vroegere ploeggenoten in het veld te staan. Dat de Dick van Dijk Memorial Cup, waar ieder jaar om zal worden gestreden, voor de eerste keer naar Ajax ging (2-1, Gerrie Mühren en 'gast' Wim Kieft) was niet zo belangrijk; met de centjes voor de familie zat het goed, en daar ging het om. Coach AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 Bobby Haarms moest wel heel veel wisselen om nog enigszins het tempo in de wedstrijd te houden. Hij had dan ook wat gastspelers ingehuurd. Natuurlijk hadden enkelen wat last met de conditie, maar de techniek en de liefde voor het spel waren bij de 'oudjes' nog volop aanwezig. 'Een bewijs van vriendschap' noemde de weduwe van Dick van Dijk, Wanda, deze reünie van de Ajax-spelers. Deze lichting unieke spelers is ook te bewonderen in het Ajax Museum, dat op 14 oktober officieel werd geopend door Johan Cruijff. De hele historie van Ajax valt daar in volle glorie te bewonderen. Het is allemaal eigenlijk nauwelijks in beeld te brengen en toch is men er goed in geslaagd die onvoorstelbaar rijke historie van onze club voor eeuwig vast te leggen. Wat vooral opvalt is dat Ajax zo groots en eenvoudig tegelijk is. 'Er zijn clubs die in een kamertje een paar bekers neerzetten en hier en daar aan de muur nog een paar vaantjes ophangen en dan zeggen dat het een museum is. Nou, Ajax doet dat natuurlijk even anders,' zei Michael van Praag in zijn openingswoord. 'Ajacieden hebben wat,' schreef Jan Mulder in de Volkskrant. 'In het Ajax Museum moet je door de monitoren en vitrines heenkijken naar de ware types en karakters. Dat is pas genieten.' 'Even' naar Vitesse Een dag later moest in de Arena de strijd tegen NAC worden aangebonden. Dit tot groot plezier van Shota Arveladze die met veel ongeduld naar deze wedstrijd zal hebben uitgezien nu het eindelijk eens zou gaan gebeuren: niet met maar tegen zijn broer Archil spelen. Helaas werd het geen wedstrijd om over naar huis te schrijven. Ajax verprutste veel kansen, Rudy liep een gebroken neus op en NAC loerde slechts op een countertje of minimaal een gelijkspel en was niet van plan echte aanvalsdrift te tonen. Dat ene winstpuntje was de Bredanaars niet gegund want vlak voor tijd scoorde Richard Witschge uit een voorzet van invaller Martijn Reuser de winnende treffer (1-0). De aangever speelde voorlopig zijn laatste wedstrijd voor Ajax. Hij verruilde het rood en wit voor het zwart en geel van Vitesse, maar wel met de bedoeling aan het einde van het seizoen naar de Arena terug te keren, met 85

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 85