Een trofee uit Wenen De omzwervingen van een wedstrijdbal In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens één voorwerp uit het Ajax Museum belicht. Deze eerste keer is dat de bal waarmee Ajax in 1995 de Champions-Leaguefinale won. In wezen is het niet opzienbarend dat in het Ajax Museum ook de bal te zien is waarmee een Europa Cup is veroverd, maar het verhaal over deze bal is dat wel. Het is het verhaal van Vincent Ohrlichs, verteld door zijn broer Yuri. door Yuri Ohrlichs foto Jasper Wiedeman 'Begin mei 1995 leefde mijn broer Vincent helemaal toe naar de finale van de Champions League. Jarenlang bezocht hij trouw alle thuiswedstrijden van Ajax. Aangezien hij spastisch is en zich alleen per rolstoel kan verplaatsen, is dat een hele opgave, maar omdat zijn ouders en ik bijna net zulke grote supporters zijn, hoeft hij nooit alleen naar een wedstrijd. Altijd als zijn team thuis speelt, schreeuwt Vincent de Ajacieden naar de overwinning, maar spelen ze minder goed, dan krijgen ze dat ook meteen te horen. Tot grote hilariteit van de omstanders - en lichte gêne van de familieleden - bezwijkt zijn rolstoel dan bijna onder de scheldkanonnades, volge propt met heiligen, ziektes en geslachts delen. Het is maar goed dat Ajax zo vaak wint... Toen het zeker was dat Ajax de finale ging spelen, hadden we alle mogelijkheden om aan kaartjes te komen al geprobeerd. Tevergeefs, totdat ik iemand tegenkwam die drie kaartjes had, maar zelf verhinderd was. Zo vertrokken Vincent en ik samen met onze vriend Rutger Nugteren op dinsdag 23 mei richting Wenen in een met Ajax-vlaggen versierde Renault 5. Het werd een tocht vol hindernissen, waarbij we eerst de verkeerde richting uit reden en Vincent op een gegeven moment zelfs opgesloten raakte in het toilet van een wegrestaurant. Dankzij veel geluk en hulpvaardige mensen, kwamen we toch op tijd in Wenen aan.' Een hooligan op wielen 'Even na achten reden Rutger en ik mijn broer Vincent het bomvolle Ernst Happel- stadion binnen. Een Weense padvinder begeleidde ons naar de rolstoelplaatsen, maar toen hij het hek naar de sintelbaan opende, stonden we pardoes midden tussen de zich warmlopende Ajax-spelers. Daarachter zagen we de eretribune, met Prins Willem Alexander, minister president Wim Kok en staatssecretaris Erica Terpstra. We genoten en moedigden de spelers aan totdat een bijna hysterische agent schreeuwde dat de rolstoelers aan de overkant stonden. Het betekende dat we langs het Ajax-vak moesten en zwaaiend met onze vlaggen groetten we onze collega supporters, die ons op hun beurt met gejuich en applaus ontvingen. Zo klinkt het dus als je scoort! Onze avond kon al niet meer stuk, zelfs niet toen we door een van twee Po/zzez-beambten op onze donder kregen voor ons "hooligan-gedrag". Ajax won die avond eindelijk weer de Europa Cup 1, wat wij vierden door Vincent al zigzaggend langs de Polizei het veld op te racen. Daar feliciteerden we Van Gaal en de meeste Ajax-spelers persoonlijk. Vervolgens gingen we naar de spelers - tunnel, waar Seedorf Vincent de cup in handen duwde en Kluivert hem van vreugde bijna uit zijn rolstoel trok. Opeens kwam Fred Grim op Vincent aflopen en zei: "Snel, stop 'm in je tas, anders neemt iemand anders 'm mee." Het was... de wedstrijdbal!' Een rolstoel verricht soms wonderen 'Al met al kwamen we steeds dichter bij de spelerstunnel, maar helaas bleken de Oostenrijkse beren die de ingang afschermden van steen. Daarom liepen we maar naar de NOS-studio. Kees Jansma en Tom Egbers bleken "in het echt" de spontaniteit zelve en ze feliciteerden Vincent alsof hij het was die Kluiverts goal 76 AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 76