ik hem nu op het veld zie, zie ik dat terug. Hij weet waar hij mee bezig is, en hij weet wie hij is. Volgens mij heeft hij met De Vos alleen overlegd hoe de normen hier lagen. Hoe gaat het in Nederland toe? Hoe betaalt Ajax? Hoe behandelt Ajax zijn spelers? Wat kan ik redelijkerwijs vragen? Deze informatie heeft hij van De Vos en verder deed hij het zelf. Het was prettig zaken met hem doen.' Oliseh: 'Nee, ik ken niet veel spelers die hun eigen zaken behartigen. Zeker tegenwoordig zie je dat niet zo vaak meer. Ik geloof dat veel spelers alles uit handen geven. Anders was die commercial van Babangida met ABN AMRO ook niet zo grappig. In het begin had ik ook iemand die mij vertegenwoordigde, maar ja, toen was ik vijftien. Toen ik naar België kwam, had ik een manager. Hij heeft me daar naartoe gebracht. Maar in de vier jaar in België heb ik veel geleerd, ook over zaken doen en zaakwaarnemers. De oudere spelers hebben me veel bijgebracht over contractbesprekingen. Het was een soort schooltijd voor me. Als voetballer leerde ik veel, van tactiek tot onderhandelen. Ik vond het belangrijk verder mijn eigen zaken te doen. De ervaringen met mijn zaakwaarnemer waren niet van dien aard dat ik dacht dat ik daar het beste mee kon doorgaan. Aan de ene kant is het niet gemakkelijk om je eigen zaakwaarnemer te zijn, maar anderzijds kan je op die manier wel beter handelen naar je eigen behoeften. Bovendien is onderhandelen helemaal niet zo moeilijk als veel mensen denken. Je krijgt een aanbieding en je zegt ja of nee. Zo simpel is het in feite. Het enige wat je vooraf moet doen is bepalen waarmee je tevreden bent. Als je zelf je zaakwaarnemer bent, dwingt het je jezelf af te vragen wat je belangrijk vindt. Contractbesprekingen zijn eenvoudig als een club je wil hebben en jij naar die club wilt. Het heeft geen zin om te gaan onderhandelen als een van de twee partijen eigenlijk niet wil. Als een club jou graag wil aantrekken, zullen ze je iets aanbieden waarmee je tevreden kunt zijn. Je zegt ja, je zet je handtekening en vanaf dat moment hoef je nooit meer zakelijk ergens over te praten. Daarna is het aan jou om te bewijzen dat je waard bent, wat je gevraagd en gekregen hebt. Maar je salaris is niet bepalend voor je inzet. Ik wil gewoon een goed seizoen draaien. Persoonlijk en met het elftal. Wat mezelf betreft moet ik hopen op de steun van God. Tot nu toe heeft Hij mij en ons geholpen. Over Udinese-uit wil ik het liever niet hebben. Ik heb geen verklaring voor mijn fouten, zoals ik ook geen verklaringen heb voor de goede wedstrijden die ik gespeeld heb. Ik geloof in God. En als je het dan toch over Udinese wilt hebben, is dat een mooi voorbeeld. Want tien minuten voor tijd kwam het toch nog goed door die goal van Arveladze. Ik voelde me totaal verantwoordelijk voor de naderende uitschakeling. Het was mijn te korte terugspeelbal, die ons bijna uit het Europese toernooi had gestoten. Toen Shota scoorde dankte ik hem, en ik dankte God. Het was het lot.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 38