door Raymond Bouwman foto's Tessa Posthuma de Boer Soms houden vijftigduizend mensen tegelijkertijd de adem in. Dan is Sunday Oliseh aan de bal in de Arena. Wat volgt is zowel het onmogelijke als het effectieve. Als verdediger lijkt hij een beetje op Frank de Boer, die ook een haast pathologisch verlangen naar originaliteit bezit. Maar Sunday Oliseh is niet alleen in zijn bijna onnavolgbare speelstijl een unieke voetballer. Hij is beleefd, leest Time Magazine en The National Geographic, en is al jaren zijn eigen zaakwaarnemer. Het dragen van Het Ajax-shirt beschouw ik als een eer; een grote eer Dit is de club die nog altijd synoniem is met Johan Cruijff.' de contractbesprekingen met Ajax werd Oliseh terzijde gestaan door Maarten de Vps van Nummer 10. Normaal gesproken ligt de verhouding omgekeerd; wordt de ^■eler vrij dwingend vertegenwoordigd Sf||>or een makelaar. Niet bij de Nigeriaanse verdediger. Hij doet zijn eigen zaken en is dis zijn eigen zaakwaarnemer. Die flraakwaarnemer kon zijn protégé onderbrengen bij verschillende Europese topclubs. Milan hoorde bij het rijtje serieus geïnteresseerden. Elders kon hij een veelvoud verdienen van wat Ajax hem bood. De zaakwaarnemer Oliseh adviseerde de speler Oliseh voor de club te kiezen die het beste bij hem paste. Geen medelijden met de speler, want het contract dat uiteindelijk werd overeengekomen met Arie van Os is allerminst schamel. Oliseh liet andere zaken prevaleren. Morten Olsen was een der argumenten die Oliseh aan kon voeren om voor Ajax te kiezen. Hij had Olsen als trainer meegemaakt bij l.FC Köln. De Deense trainer was - en is nog altijd - lyrisch over de kwaliteiten van de Nigeriaanse centrale verdediger. Frank de Boer speelt weer linksback omdat Olsen Oliseh liever op 4 laat spelen. De Boer schikt zich in zijn lot. Ook met hem hoeft niemand medelijden te hebben, maar het zegt wel wat dat zo'n grote speler van zijn favoriete positie wordt verdrongen door een nieuwkomer. 'Is dat zo, dat Frank het liefste daar speelt?' vraagt Oliseh. 'Ik weet alleen maar dat er in mijn contractbesprekingen van uit werd gegaan dat ik in het centrum zou komen te spelen. Dat wilde ik ook, want het is een plek waar ik het beste uit de voeten kan. Ik weet niet of ik anders ook naar Ajax zou zijn gekomen. Veel mensen begrepen niet waarom ik voor Ajax koos, terwijl ik ook naar Milan had kunnen gaan. De grootste reden is dat Ajax een legendarische club is, met veel traditie. Het dragen van het Ajax-shirt beschouw ik als een eer; een grote eer. Dit is de club die nog altijd synoniem is met Johan Cruijff. Cruijff is een legendarisch goede speler geweest. Ik speel voor dezelfde club als waarvoor hij ooit speelde. Alleen al dat idee maakt me trots. Zelfs in wedstrijden waarin het niet zo goed gaat, voel ik dat ik een grote club vertegenwoordig. Ik wist hoe Ajax speelt. De stijl heeft me aangetrokken. Je weet ook dat je bij Ajax A1A) zeer goede voetballers om je heen hebt. Daardoor word je als voetballer beter. Ajax had een moeilijk jaar gehad. Er moest opnieuw iets worden opgebouwd. Juist dan is het interessant om naar de club te komen. Het was een nieuw begin, met veel nieuwe spelers. En ik verwachtte dat ik door de mensen in Amsterdam meer zou worden geaccepteerd dan door die in Italië. De levensstijl in Nederland heeft me ook altijd aangesproken. En zeker nu ik een zoon heb, zijn die dingen belangrijk voor me. Hij heet Denzei, is elf maanden oud en voor mij een van de belangrijkste mensen op de wereld. Nederland is een goed land om hem op te voeden. Beter dan Duitsland of Italië. Ik heb voor vijf jaar bij Ajax getekend. Nederland bevalt me. Ook voor Denzei was Ajax de juiste keuze. Mijn doel is niet meer dan mijn eigen bestaan veilig te stellen en dat van mijn familie. Als me dat lukt, ben ik tevreden. Het gaat er niet om dat je alles aflaat hangen van geld. Je moet je niet afvragen op welke manier je het meeste kunt verdienen. Er gaat namelijk een veel belangrijker vraag aan vooraf: wat maakt me gelukkig? Als je je daardoor laat leiden, is het niet moeilijk om de juiste keuze te maken. Mijn kinderen moeten trots op hun vader kunnen zijn. Ik denk dat je je altijd wat opofferingen moet getroosten. Je moet niet het onderste uit de kan willen halen. Ik weet dat je werkgever je waardeert en ook respecteert als je niet geobsedeerd bent door geld. Ik zie veel voetballers die dat wel zijn, maar dat is niet abnormaal. Ook buiten het voetbal zie je mensen die alleen maar aan 31

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 31