met voetbal bezig. Zijn directe omgeving ziet hem vaker in een close-up op televisie dan live. 'Voor mij is voetbal alles,' geeft Olsen toe. 'Het is plezier en problemen. Je bent er dag en nacht over aan het denken. Na afloop van een wedstrijd ben ik net zo moe als de spelers. Bij een topclub als Ajax ben je vierentwintig uur per dag bezig met je werk. Ik kijk uit naar de week tussen kerst en oud en nieuw. Iedereen kan die dagen goed gebruiken. De spelers kunnen geestelijk, maar zeker ook lichamelijk weer op adem komen. En ik ook. Ik vind dat je niet zo snel van stress moet spreken, maar er zit wel heel veel spanning in. Voor een trainer is het heel belangrijk om het voetbal zo nu en dan helemaal uit zijn hoofd te zetten. Maar ja, ik kan het niet. Ik heb collega's wie het wel lukt. Mij niet. Het is ook moeilijk om afstand te nemen. Ook al doordat het zo leuk is. Je zit natuurlijk wel op een schitterende plek als trainer van Ajax. Door je enthousiasme kan je ook niet stoppen. Hier zijn zoveel mogelijkheden. Als je die allemaal in je hoofd wilt verkennen, ben je dag en nacht bezig. Als je een beperkte selectie tot je beschikking hebt, ben je snel klaar. Dan is er vaak maar één manier waarop je aan een wedstrijd kunt beginnen. Bij Ajax is dat anders. Je kunt alle kanten op. De afwegingen zijn oneindig. Hoe beter het gaat, des te harder moet je werken. Dat geldt voor mij, maar ook voor de spelers. Het succes moet motiveren. Zo zie ik het. Maar ik probeer mijn spelers ook altijd voor te houden dat het ook belangrijk is om je met andere zaken bezig te houden dan voetbal. Zelf kan ik helaas het voorbeeld niet geven. Er zijn voor mij zo veel nieuwe dingen. Aan normale dingen kom ik niet toe. Zo heb ik begrepen dat Amsterdam zo'n mooie stad moet zijn, maar ik ben er nog niet een keer geweest. Geen tijd. Dat is toch raar. Nou ben ik ook geen stadsmens. Ik vind Abcoude al stedelijk genoeg, maar dan nog vind ik het wonderlijk dat ik Amsterdam nu nog niet heb leren kennen. Tot nu toe heb ik echt het gevoel met mijn neus in de boter te zijn gevallen. Het bevalt me hier zeer. Het meest opvallend vind ik de gedrevenheid van iedereen. De bezieling van zoveel mensen die bezig zijn om de club op het niveau te houden waarop zij al zoveel jaren staat. De ergernissen hebben slechts zijdelings met het voetbal te maken. De files in Nederland vind ik het ergst. Ik kan er niet aan wennen. Naar mijn idee zit ik altijd in de file. En als ik er niet inzit, luister ik naar de verkeersinformatie. Het lijkt wel of je leven bestaat uit twee dingen: de file en de verkeersinformatie. Maar in feite bestaat het leven van een trainer maar uit een ding: voetbal. De rest van de wereld wordt overschaduwd door je werk. Ik moet heel veel excuses maken thuis. Maar die worden over het algemeen gelukkig aanvaard. Ik zou het liever op een andere manier doen, maar tot nu toe is het niet gelukt. Zeker als je zo door je beroep in beslag wordt genomen betekent kerst veel. In Denemarken is het, net als in Nederland, het moment dat je je familie weer ziet en je vrienden. Terug naar je wortels. Voor iemand die ver woont van die wortels is het extra belangrijk. Het is traditie. Traditie en nostalgie vind ik aangenaam. Ik verheug me erop even terug te gaan naar mijn geboortegrond. Ik hoop niet dat ik dan het middelpunt zal zijn, maar bij sommige mensen zal dat toch zo zijn. Voor anderen zal ik altijd de kleine jongen blijven die daar opgroeide. Dat is prettig, om je eens niet in het centrum van de aandacht te bevinden.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 24