Ajax komt met schrik vrij na duel op badslippers Ingezonden brief in HP/De Tijd van 14 november Balverliefd Als de sportcolumn van Auke Kok niet over Dani gaat, dan gaat het wel over Dick van Dijk of het Ajaxmuseum. De wereld houdt volgens mij niet op bij Ajax-Udinese, de te verwaarlozen UEFA Cup-wedstrijd waar aan Kok zijn column van 7 november wijd de (terwijl er nota bene tegelijkertijd twee belangrijke Champions League-wedstrij den werden gespeeld door Feyenoord en PSV). En Nederland houdt volgens mij ook niet op bij de stadsgrenzen van Amster dam. Of zit Kok soms te azen op een trans fer naar het Ajax-magazine? A. Hoogendijk, Amsterdam Lieve sport Ajax uit tegen Sparta - zo heb je nog eens iets aan je gymnasium 'Terzijde' in Vrij Nederland van 15 november en de tobber Is Louis van Gaal, die er in het openbaar maar niet in wil slagen enig fatsoen aan de dag te leggen. 'Jou zeg ik niets, ga jij maar terug naar je eigen land,' klonk het na afloop van Barcelona-Celta de Vigo tegen een Nederlandse verslaggever. Triest. Michiel Blijboom e/o Jan Dijkgraaf in Panorama van 19 november Een probleem van de huidige toenadering tussen de voetbalsport en de literatuur is dat er niet zo heel veel mensen zijn die in beide onderwerpen even grondig zijn ingevoerd. Er ligt tussen de beide sferen een soort niemandsland, waarin allerlei lieden hun kraam kunnen opzetten. Dit wordt nog het duidelijkst geïllustreerd door een figuur als Hugo Camps, van wie literair onderlegde mensen vermoeden dat hij verstand heeft van voetbal, terwijl voetballers denken dat hij verstand heeft van schrijven. Niek Miedema in Vrij Nederland van 22 november En ik vraag me af of de schapen van de Nederlandse sportpers zullen blijven meedoen aan de samenzwering van stilte die Kluivert tot nu toe op de troon hield. Theo van Gogh in Nieuwe Revu van 26 november Verdomme. De ochtendkranten komen pas rond één uur nadat de eerste boot is aangekomen. Waarmee de uitspraak van Neerlands grootste voetbaldenker J. Cruijff (1947-heden) weer eens tot leven komt. Elk voordeel heeft zijn nadeel. De stilte van terschelling gaat ten koste van je ochtendblad. Frits Barend in Nieuwe Revu van 26 november Piet Keizer deed het ooit zo mooi. Hij stopte met voetballen bij Ajax en raakte nooit meer een bal aan. Of nooit, laatst moest hij er plotseling vijf minuten aan geloven bij de benefietwedstrijd voor jiJQRT NRC HANDELSBLAD I Door oiuc redacteur Ie geblesseerden «och goed gc\oei over j.üi deze v»e 1 I en ronde verder (ml. De ondanks nederlaag en relf. Hel probleem is dat een prol- ervoor dat dc thriller doel- voethaller van de vijftig wed»«i. een hanm end kreeg. De Geon ■»as gisteravond eenon- «tam plek a r Ajax. dat de furopees voet- aaktc om in ie- NRC Handelsblad van 5 november streep van Rats in de 53ste minuut), vond ik heel mooi. Tijdens Ajax - Feyenoord van zondag 26 oktober keek ik op de perstribune vanaf grote afstand naar de zware afvaardiging van De Telegraaf (Henk Evenblij, Edwin Struis en Jaap de Groot waren aanwezig). 'Hoe zou het met Henk gaan?' vroeg ik me af. De meeste journalisten hadden wel lol in de enorme afstraffing van Feyenoord. Zit ook wat in, Feyenoord bleek alleen superieur in het onbesuisde gedrag, in het maaien naar voorbij dartelende Amsterdamse ledematen. Helaas trof ik Henk niet in alle drukte na afloop. Ik had graag een relativerende opmerking van hem gehoord op mijn vraag 'En Henk, hoe moet het nu verder?' In het jaar dat Feyenoord kampioen werd (1993), was Henk één met de ploeg. Volgens sterke verhalen die toen de ronde deden, had hij regelmatig al tijdens de warming-up vanaf de perstribune contact met de spelersgroep (Henk regelde het zo dat een van zijn fotografen op het veld een zaktelefoon doorgaf aan één van de spelers). Niemand die dichter bij de spelersgroep van Feyenoord stond dan Henk. Na die 4-0 heb ik dan ook op maandag De Telegraaf gekocht, om alsnog een antwoord op mijn vraag te kunnen krijgen. Het was tijd voor een schokeffect, vond Henk. Hij was duidelijk in paniek en zag zelfs de naderende bekerwedstrijd tegen TOP Oss met angst en beven tegemoet. Dinsdag wordt Arie Haan ontslagen. Ik koop woensdag opnieuw De Telegraaf en lees dat Wim Rijsbergen de opvolger van Haan wordt. 'Zijn mentaliteit en persoonlijkheid passen wel bij Feyenoord, waar nog altijd zijn hart ligt,' schrijft Henk, die en passant meedeelt dat de officiële benoeming van Rijsbergen pas over enkele weken wordt bekendgemaakt. Inmiddels weten we dat Henk Evenblij niet tot de Feyenoord-incrowd behoort en dat Jorien van den Herik het technische beleid van Feyenoord toch alleen bepaalt. Op de sportpagina van die woensdag overigens weer een schitterende kop (naar ik aanneem van Henk zelf): 'Arievederci'. Het is natuurlijk een uitgekauwd onderwerp, de journalist en zijn onafhankelijke status. Als een journalist zichzelf en zijn vak serieus neemt (en de meesten doen dat) zijn goede contacten essentieel. Daarom ook zijn veel vakgenoten zo jaloers op journalisten die bij Johan Cruijff over de vloer mogen komen. Sommigen keuren dat af, vinden het niet conform de beroepsethiek. AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 243