'Ik staar me niet blind op de ranglijst. Dat heb ik nooit gedaan en dat zal ik ook nooit doen 'Geld, geluk, God kunt bereiken. Ik kan soms zo verlangen naar een time-out. Pas dan kan je dingen omzetten. Jammer dat het voetbal dat verschijnsel niet kent.' Juichen Vriend en vijand is het erover eens dat er in de onvolprezen Nederlandse competitie geen enkele club meer over is die het Ajax moeilijk kan maken. De achterstand van de naaste concurrenten is zo groot dat er slechts via onstuitbare pech en tegenslag nog iets mis kan gaan bij de sportieve revanche op het vorige seizoen. De enige die blijft weigeren zich alvast ook maar een heel klein beetje te verkneukelen is Olsen zelf. Terwijl hij toch verondersteld wordt verstand te hebben van de voetbalmaterie. Olsen: 'Ik vind het nog te vroeg om te juichen. De situatie in de Nederlandse competitie is in mijn ogen niet bijzonder te noemen. Het is nog altijd Ajax, PSV en Feyenoord, hoewel de laatste club natuurlijk een moeilijke periode doormaakte. Misschien zijn ze zich er nu weer bovenuit aan het worstelen. Feyenoord zal altijd een belangrijke rol spelen in de Nederlandse competitie. PSV heeft ook wat steekjes laten vallen, hoewel ik vind dat PSV echt bij vlagen zeer goed voetbal heeft gespeeld. De rol die Twente vorig jaar bekleedde, wordt nu gespeeld door Vitesse. De subtop kent ook bekende namen. Heerenveen, Roda in iets mindere mate, Willem II doet het heel goed. Ik zie toch een tendens tot nivellering. De verschillen in de subtop worden kleiner. Het verschil tussen de top en de subtop lijkt in punten groot, maar dat zie je lang niet altijd terug in de wedstrijden. Wij hebben het in bepaalde wedstrijden erg moeilijk gehad. Doordat we wonnen, vergeten de mensen de moeizaamheid vaak. Feyenoord heeft ook moeite gehad met een aantal tegenstanders, maar doordat die club wel verloor, was de reactie heel anders. Als die tendens te lang duurt, gaan er vervelende dingen ontstaan. Dat zie je aankomen. Elke grote club maakt zo'n periode door. Ik heb het als buitenstaander zien gebeuren en ik heb het idee dat de analyse van de oorsprong van de problemen te laat is gekomen. Feyenoord heeft zoveel traditie dat het altijd weer terug zal komen. Die excuusbrief van de spelers aan Arie Haan, nadat hij was ontslagen, vind ik belachelijk. Ze hadden hem moeten steunen toen hij nog trainer was en dat gebeurt niet per brief, maar gewoon op het veld. Wat heeft de trainer eraan om zo'n brief te krijgen? Hij heeft zijn job verloren. Je zou zeggen dat als er nog steeds vertrouwen was tussen spelers en trainer, het op den duur weer goed gekomen zou zijn. Maar waarom moest hij dan weg? Vaak zegt de club dat het niet anders kan door de druk van het publiek of de pers. Dat vind ik flauwekul. Over het algemeen kan je zien dat clubs die door de jaren heen succesvol zijn, een rustig beleid hebben ten aanzien van de trainers. Trainers die weten dat ze het vertrouwen hebben, kunnen het geduld opbrengen om iets op te bouwen, in plaats van de hele rij nieuw aangetrokken trainers die meteen succes willen hebben. In Engeland heb je clubs als Arsenal, Liverpool, Tottenham, Manchester niet te vergeten. Onder dezelfde trainer is er een lange periode van succes geweest. Niet dat het ieder jaar goed ging, maar dan ontstond er geen paniek. In Duitsland ook. Otto Rehhagel, Winfried Schafer, Ottmar Hitzfeld, noem maar op. Zij konden bouwen.' Kerstkampioen Hoeveel tijd Olsen uiteindelijk bij Ajax zal krijgen om iets op te bouwen zal de toekomst moeten uitwijzen. Voorlopig gaat het voetballeven weer zo snel dat de actualiteit regeert. Olsen is dag en nacht 4 AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 23

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 23