uiteindelijk altijd zullen winnen van een onberispelijke reputatie. Zo ging het bij Brondby, zo ging het bij Köln. En zo, weet iedereen, zal het ook bij Ajax gaan, in het onwaarschijnlijke geval dat die situatie zich daar voor gaat doen. Maar vooralsnog kan het niet op. Het heeft Olsens populariteit niet alleen in Nederland behoorlijk opgestuwd. Ook in Denemarken heeft men Olsen herontdekt. Olsen: 'De meeste wedstrijden van Ajax komen live op de Deense televisie. Ik heb van Wil Langenberg van Umbro begrepen dat het Ajax-tenue het meest verkocht wordt op dit moment. Vroeger was het de outfit van Manchester die het populairst was. Die positie schijnen wij nu te hebben overgenomen. Het zegt iets over de belangstelling vanuit Denemarken. Het is niet aan te slepen. Umbro was vroeger een kleine firma in mijn land, nu is het een heel groot bedrijf. Iedereen wil een Ajax- shirt met Laudrup of Tobiasen erop. Het komt door de goede wedstrijden die iedereen daar ook heeft kunnen zien.' Oordeel 'Ik krijg zelf ook veel aandacht van de Deense media. Men is bijna uitsluitend positief. Maar eigenlijk kan niemand iets over de kwaliteiten van een trainer zeggen, behalve de spelers die hem meemaken. Mijn werk speelt zich af op het trainingsveld of helemaal buiten het gezichtsveld van de journalisten. Toch oordelen ze over je. En dat kan dus eigenlijk alleen maar op basis van de positie op de ranglijst. Maar ik blijf volhouden dat je daaraan niet de kwaliteit van een coach kunt herkennen. We staan bovenaan en ik ben verantwoordelijk, maar we doen het gezamenlijk. Ik staar me niet blind op de ranglijst. Dat heb ik nooit gedaan en dat zal ik ook nooit doen. Ik weet net als iedere objectieve toeschouwer dat we wedstrijden hebben gewonnen waar we voor hetzelfde geld punten hadden kunnen laten liggen. Maar ook in de mindere periode heb ik nog steeds genoten. Ik zat wel een stuk minder rustig op de bank. Aan de andere kant geniet je van de getoonde mentaliteit. Dat is toch ook een belangrijk aspect in het voetbal. Ik geniet daar juist van omdat ik van mening ben dat ook een ploeg als Ajax het op karakter moet kunnen redden. Ik geloof niet in de gedachte dat goede technische voetballers niet in staat zijn om er keihard voor te knokken. Dit Ajax heeft inmiddels meermalen laten zien dat mijn idee daarover nog niet zo raar is. En als we die strijdlust erin kunnen houden, hebben we echt een zeer sterke ploeg. Soms lukt het je niet om mooi voetbal te laten zien. Dat is jammer voor het publiek. Maar hoewel ik van voetbal houd vanwege de schoonheid van het spel, is het erger om slecht te spelen en te verliezen dan slecht te spelen en te winnen. Het Ajax-publiek heeft over het algemeen weinig boodschap aan deze logica, maar dat maakt Ajax ook juist tot zo'n unieke club. Ik kan me voorstellen dat het publiek tijdens wedstrijden af en toe het idee heeft dat het niet goed gaat aflopen. Ik heb zelf geen tijd voor die angsten. Ik zit daar niet als toeschouwer. Als trainer moet je behalve kijken ook ingrijpen. En dus vraag je je af hoe je het tij kunt keren. Moet er een andere speler in, moeten we iets omzetten in de formatie? Die vragen moet ik dan beantwoorden. Ik heb het juist dan heel erg druk. Maar de stress is voor mij zeker voelbaar. Als trainer kun je geen kant op. Je mag ijsberen in de coachingzone, maar dan moet je ook weer binnen die lijntjes blijven. Soms vallen er woorden uit je mond waarvan je achteraf zegt: waar ben je nou eigenlijk mee bezig? Tegen de spelers moet ik dan zeggen: vergeet het maar. En dan maar hopen dat het bij hen het ene oor ingaat en het andere uit. Het is de frustratie van de trainer. Ook al doordat je door de kakofonie in veel stadions je spelers niet 'Eigenlijk kan niemand iets over de kwaliteiten van een trainer zeggen, behalve de spelers die hem meemaken' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 21

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 21