De buitenstaander 'Theo weet alles naar het humoristische te relativeren' door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx In 1990 won hij het Groninger Studenten Cabaretfestival én het Camerettenfestival, de landelijke cabaretwedstrijd in Rotterdam. Sindsdien is Theo AAaassen de kroonprins van het Nederlandse cabaret. Maassen was in de twee soloprogramma's die hij tot nu toe deed snel, hard, open, direct, lief, gevoelig, betrokken. En grappig. Maar wat hij ook probeert: greep op de slechtheid van de mensen en de wereld krijgt hij niet. 'Ik snap het niet.' De cabaretWfg een tobber. Vrolijk zapt Theo Maassen (30) van de ranzigheid van Hans Kraay junior naar harde porno, van een pariüerruilende René van der Kerkhof naar de post bestellende Barry van Aerle ('De enige voetballer in de eredivisie die netjes zijn contributie betaalde'). Maar gedurende zijn verbale hinkstapperij struikelt Maassen telkens over zijn somberheid. De mens beziet hij wantrouwig, in de wereld heeft hij ook al niet veel vertrouwen. Slechtheid regeert, zegt Maassen. En: er is veel lelijkheid en domheid. Waar vind je nog liefde? Het is liefdeloosheid alom, zegt hij, daarvoor hoef je alleen maar naar 'het voetballen' te kijken. Prachtige sport, daar niet van. Maar commercie en merchandising, de ijdelheid van bestuurders hebben de slag gewonnen. 'In korte tijd is het voetballen verzakelijkt. Iedereen ergert zich daaraan. Voetbal heet nu een product, maar waarom zou ik van dat product moeten houden? Ik snap het niet. Er wordt angstig gevoetbald; sommige goede spelers worden niet opgesteld. Omdat de "belangen" zo groot zijn. Onzin. De belangen zijn nu net zo groot als dertig jaar geleden. Mensen moeten door de week hard werken en willen op zondag lekker naar een voetbalwedstrijd kijken. Overal waar veel geld is te verdienen duiken zakenmannen op die de boel uitpersen en leegzuigen. Ik weet niet hoe lang zoiets nog kan voortduren.' Kijk eens, zegt Maassen, wat er gebeurt bij Roda IC. Voor het eerst in haar bestaan speelt de club in de kwartfinale van de Europa Cup II. En wat doet Roda JC? Of beter: wat doet de baas van de club, Nol Hendriks? André Ooijer te koop aanbieden. 'De beste speler wordt bijna verplicht om van club te veranderen. Omdat ze nu nog een paar miljoen voor Ooijer kunnen krijgen en aan het einde van het seizoen niets meer. Dat is toch om te kotsen? Waar gaat het in godsnaam om? Om het geld, ja. Maar wat willen ze dan met dat geld? Met dat geld willen ze toch AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 219

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 219