een sterkere tegenstander dan Udinese. En toch was er niet genoeg agressie in het begin van de wedstrijd. We liepen wel genoeg, maar deden te weinig. Zeker tegen een Duitse tegenstander waarvan je weet dat die juist met zeer veel agressie aan de wedstrijd begint. Daarbij kwamen ook nog twee individuele fouten. Gelukkig beseften de spelers dat het zo niet ging en stelden ze orde op zaken. We hebben nogmaals getoond dat we flexibel zijn. We hebben de hele wedstrijd heel erg hard gewerkt en mentaliteit getoond. Dat is iets wat we in de laatste periode van dit kalenderjaar al meer hebben laten zien. Op karakter kunnen winnen is een belangrijke kwaliteit. Je kunt ook in de competitie niet alle 34 wedstrijden met prachtig mooi voetbal winnen. Het liefst speel ik wel altijd mooi, maar soms lukt het niet. Als je dan terug kunt vallen op arbeid, ben je sterk. Ik zou het heel erg spijtig vinden als we er Europees niet meer bij zouden zitten. Het Europese voetbal is de crème de la crème, daarin overwinteren is belangrijk. En dan heb ik het niet eens over de financiële consequenties en het prestige, maar in sportief opzicht is het bereiken van de kwartfinale erg belangrijk. Het nadeel van het voortgezette zware programma dat Ajax dan weer voor de boeg heeft, moeten we op de koop toe nemen. De spelers die internationaal al veel hebben gewonnen - en gelukkig heeft Ajax er daar veel van - kijken altijd speciaal uit naar die Europese wedstrijden. Ze leven er meer naartoe dan naar gewone competitiewedstrijden. Zo zou het niet moeten zijn. Eigenlijk wil je als trainer dat iedereen elke wedstrijd even scherp is, maar ik ben ook speler geweest. Ik weet hoe het werkt. En je kunt het niemand kwalijk nemen. De internationale tribune is een grote motivatie. Grote voetballers gaan beter voetballen als er meer ogen op hen gericht zijn. Voetbal wordt met de benen gespeeld, maar met de kop gewonnen.' De coachingzone Door de loting tegen Bochum kwam Olsen weer in contact met het Duitse gilde der sportjournalisten. Hoewel hij het zelf doet voorkomen of het over het algemeen erg goed is gegaan tijdens zijn periode als trainer van Köln, is algemeen bekend dat de Duitse pers niets heeft nagelaten om de 'voetballende trainer' net boven de enkels af te zagen. 'De hernieuwde kennismaking met de Duitse pers was soms prettig en soms niet,' zegt Olsen. 'Er is nu eenmaal een verschil in benadering tussen Duitsland en Nederland. Het ging nu toch meestal over de wedstrijd zelf; over het voetbal. Zo zie ik het ook het liefst: praten over voetbal. Al die andere dingen zijn veel minder interessant in mijn ogen. Maar het is logisch dat men in die situatie ook over de geschiedenis in Köln begint. Men zet het nu af tegen hoe goed het gaat bij Ajax. Maar dit soort vergelijkingen moet je nooit maken. Köln valt niet te vergelijken met deze club. En vergis je niet. Over het algemeen heb ik daar een fijne tijd gehad. Het was een beetje zoals het nu Klaus Topmöller bij Bochum vergaat. Wij speelden ook verzorgd, met moed en risico. Vorig jaar deed Topmöller het met die tactiek goed, dit jaar vallen de resultaten tegen en dan deugt er opeens niets van het spel dat hij zijn ploeg laat spelen. Ik weet er alles van, want ik heb het bij Köln precies zo meegemaakt. Ik ken zijn problemen. Wat goed was, wordt nu plotseling niet meer goed gevonden.' De gedachte dat Olsen slechts als tussenpaus naar Ajax zou zijn gehaald, wordt steeds meer naar de achtergrond gedrongen. Olsen weigert echter de bijna onbarmhartige loftuitingen die hem ten deel vallen, serieus te nemen. Hij weet uit ervaring dat slechte resultaten het 'Voetbal wordt met de benen gespeeld, maar met de kop gewonnen' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 19

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 19