Ajax in de oorlog De bal bleef rollen door Egbert Jan Riethof Ook in tijd van oorlog zaten en stonden er elke twee weken duizenden mensen op de tribunes van het Ajax-stadion in alle vrede naar voetbal te kijken. Welke stormen er op de wereld woedden, wreedheden er werden begaan, dat voetbal, meneer, oordeel hoe je wilt, ging dóór. Tot oktober 1944 althans, toen de hongerwinter begon. Ook Ajax conformeerde zich, net als iedereen, aan de wens van de bezetter: doorgaan. Wie staat erbij stil? Studente Susan Smit stond erbij stil en ze maakte er haar doctoraalscriptie van. Over Amsterdam, voetbal en Ajax in J40-'45. Susan Smit: 'Sport is een belangrijk maatschappelijk verschijnsel, dat aandacht en gedegen onderroek verdient.' Haar is inmiddels al door diverse mediavertegenwoordigers het hemd van liet lijf gevraagd. Nee, zegt Susan Smit (23), dat had ze absoluut niet verwacht. En ja, ze is wel verbaasd. 'Je gaat zo'n onderwerp oor je doctoraalscriptie toch niet bedenken voor de aandacht? De keuze is op een geleidelijke manier tot stand giffixffron.' Het ging zo. Tijdens haar studie geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam ontwikkelde de jonge onderzoekster twee interesses: het dagelijks leven in oorlogstijd, en sportgeschiedenis. Susan Smit: 'In mijn laatste trimester werd er voor het eerst op de UvA een college sportgeschiedenis gegeven. Nederland is daar laat mee. Sport is hier als onderzoeksgebied nooit echt serieus genomen, althans, niet op wetenschappelijke basis. Dat zie je ook aan de onzorgvuldigheid waarmee clubs vaak omgaan met archieven. Het college ging over de Olympische spelen, van 1896 tot 196 AJAXMAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 196