28 septbember 1952 was voor Bobby Haarms de dag van zijn leven. Na een reserve-beurt tegen Racing Club Haarlem maakte hij zijn debuut in Ajax 1. 'Dat was tegen Heracles. We wonnen met 1-0. Na de wedstrijd ging ik gelijk naar huis om te vragen wat mijn ouders ervan vonden. Mijn moeder lachte naar me, mijn vader zat nors in zijn stoel. "Je hoeft geen kapsones te krijgen omdat je nu toevallig één wedstrijdje hebt gespeeld. Je bent nog lang geen held," zei hij. Mijn vader was heel erg streng. Maar daar ben ik hem nu wel dankbaar voor, want als hij me gelijk na de eerste wedstrijd de hemel in had geprezen, had ik nu waarschijnlijk niet zo lang bij Ajax gezeten. Deze elftalfoto is wat later in mijn carrière gemaakt, in 1958. We speelde uit tegen Feyenoord. Het werd in de Kuip 5-0 voor ons. Ik sta helemaal rechts met mijn hoofd naar beneden. Ik speelde onder anderen samen met Ger van Mourik, Piet Ouderland, Wim Anderiesen en Bennie Muller. De actiefoto is uit 1952, Ajax-DWS. Wonnen we ook.' Het was Rinus Michels die er in 1969 voor zorgde dat Bobby Haarms fulltime in dienst kwam bij Ajax. Michels besefte dat Ajax met het semi- professionalisme nooit de wereldtop zou bereiken. Voor Haarms betekende dat het einde van zijn 'bijbaantjes'. Want alhoewel het 'echte' leven zich volgens Haarms al jaren afspeelde op het voetbalveld moest er toch in de fabriek en op kantoor gewerkt worden om geld te verdienen. 'Ik was bezeten van voetbal, maar daar kon je niet van eten. Dus had ik naast het voetbal allerlei baantjes. Ik kreeg uiteindelijk werk bij een in de Nes gevestigde handelaar in tabak. En alhoewel ik absoluut geen verstand van tabak had, heb ik daar tot 1967 gewerkt. De man met het witte schortje op de foto ben ik. De foto is gemaakt in Frankrijk van waaruit we tabak moesten importeren naar Nederland.' T,"CS if FRANCE (r t'OUTRE-1 Ontzag en respect als de naam van Rinus Michels valt. 'Hij was mijn leermeester. Van Michels heb ik de hoge Ajax-normen geleerd: winnen is normaal, bij een gelijkspel moet er flink gepraat worden, verliezen is een begrafenis.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 186