'Op karakter kunnen winnen is een heb je spelers nodig? Toen we thuis moesten spelen tegen Bochum heb ik de wedstrijd ervoor, tegen De Graafschap, gekeken hoe Witschge, Ronald de Boer en Laudrup ervoor stonden. Zij moesten kilometers maken om fit genoeg te zijn voor Bochum. Babangida deed in die wedstrijd mee terwijl hij maar een half uurtje mee had gedaan tegen De Graafschap. Het was een gok, maar voetbal is af en toe ook gokken en hopen dat het goed afloopt. Je moet altijd naar de blessure kijken en naar de speler. Sommige spelers kunnen heel goed met een blessure spelen. Anderen kunnen dat helemaal niet. Tegen Bochum pakte het bijvoorbeeld goed uit met Laudrup. Hij was wel fit, maar niet wedstrijdscherp. Hij heeft zoveel ervaring dat hij weet wat er in dit soort wedstrijden gevraagd wordt. Het is ook geen toeval dat hij juist dan twee keer scoort.' Narrow escapes Ajax doet er veel aan de verwachtingen te temperen. Het publiek en de pers lijken geen moment te twijfelen aan de voortzetting van het succes uit het begin van het seizoen. De ploeg speelde bij vlagen buitenaards goed voetbal, het regende doelpunten en tegenstanders werden met een schaamteloos gemak van de mat gespeeld. Maar na de eerste maanden ging het toch wat moeilijker. Olsen: 'We roepen al een hele tijd dat iedere ploeg een terugval krijgt en dat ook Ajax daaraan niet kan ontkomen. Hopelijk is wat wij de afgelopen periode hebben doorgemaakt, onze terugval en zijn we er goed uitgekomen. We hebben toch te maken gehad met een aanzienlijke blessuregolf. Daardoor moesten we steeds met drie of vier nieuwe spelers spelen, in plaats van één of twee. Dan is het moeilijk om je niveau te handhaven, ook al zijn de invallers kwalitatief niet minder goed. Het elftal bestaat dan uit spelers die gewoon belangrijke kwaliteit' niet meer goed op elkaar zijn ingespeeld. De automatismen zijn weg. En de aanpassing heeft altijd tijd nodig. Soms word je aangenaam verrast met het optreden van de vervangers. Kijk naar Dean Gorré. Hij valt in tegen MW en scoort vier keer. Dat doet ons allemaal deugd. In eerste instantie is het lekker voor de club. Maar het is ook prettig voor de andere spelers, voor mij en voor hemzelf niet in de laatste plaats. Een speler die minder aan spelen toekomt, kan zo'n invalbeurt natuurlijk heel goed gebruiken. Gorré wilde zich bewijzen, zoals iedere invaller zou willen. Ook als reserve levert hij iedere dag zijn bijdrage aan het succes van de ploeg. Alleen, dan ziet niemand het. Nu kon hij in die bekerwedstrijd tegen MW laten zien wat hij allemaal in huis heeft.' Het gemak waarmee tijdens de competitiestart ruime overwinningen behaald werden, maakte plaats voor moeizame resultaten. Udinese kon slechts worden uitgeschakeld door een van de inmiddels bekende bevliegingen van Arveladze. En tegen Bochum heeft het er thuis ook even zeer dreigend uitgezien. De meegereisde Duitse supporters zongen een smadelijk 'Ajax, Ajax, alles ist vorbei'. Gelukkig was de euforie voorbarig en bracht Ajax de uitslag meer in overeenstemming met de werkelijke krachtsverhouding. Olsen: 'We hadden ons goed voorbereid op de wedstrijd. We startten niet met het idee dat het de ploeg was die onderaan stond in de Bundesliga. Ze hebben zich vorig seizoen zeer goed geplaatst voor de UEFA Cup, met voetbal dat a-typisch was voor het Duitse voetbal. Bochum speelt combinatievoetbal, in een moderne variant. Er was geen sprake van onderschatting. We wisten dat het moeilijk zou worden, ook al doordat de omgeving er zo gemakkelijk van uitging dat we eenvoudig zouden winnen. Bochum is AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 17

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 17