naam in de voetbalwereld. Tien jaar later won het - met spelers als George Best en Bobby Charlton - de Europa Cup 1. Nadat Busby in januari 1994 was overleden, legden duizenden supporters hun United- shawls bij Old Trafford. Een gedeelte ervan zou worden verwerkt in een beeld van Busby dat buiten tegen het stadion staat. De rest ligt in het museum. Een ander opvallend attribuut aan de buitenkant van het stadion is de herinneringsklok voor de vliegramp in München. Old Trafford werd in fases aan de nieuwe status van onderkomen voor een wereldberoemde club aangepast. Het stadion werd overkapt en steeds verder uitgebreid. In 1973 was het totaal overdekt. Anno 1997 is Old Trafford het grootste clubstadion van Engeland. Twee jaar geleden kwam er een nieuwe verdieping op de North Stand gereed, waardoor de capaciteit opliep tot 55.000 zitplaatsen. Het is de wens van vele Mancunians dat Old Trafford ooit weer zo'n tachtigduizend fans zal kunnen herbergen. Er zijn speciale voorzieningen voor blinden en gehandicapten. De United-winkels rond het stadion draaien gigantische omzetten. Het krappe, maar sfeervolle museum in het stadion wordt druk bezocht. Iedere dag zijn er tientallen rondleidingen. De catacomben zijn erg luxueus en het zicht op het veld vanaf de tribunes is overal perfect, hoewel de beenruimte op veel plaatsen erg krap is. Ondanks die 'schoonheid' is er ook kritiek op Old Trafford. De sfeer is door het verdwijnen van de staanplaatsen een stuk minder; het aantal business-plaatsen erg groot. Supporters van de tegenpartij noemen het stadion wel eens jennend 'Cold Trafford'. Dat heeft op de binnenlandse prestaties geen invloed. In de jaren negentig is United - met onder andere vier landskampioenschappen - uitermate succesvol. Niet de trendsetter Ajax bezocht Old Trafford in een periode dat het met United een stuk minder ging. Foto: Nationaal Foto Persburo Ajax verloor in Engeland met 2-0 en was - na de 1-0 thuis - uitgeschakeld in de eerste ronde van de UEFA Cup. De lof na de wedstrijd was echter voor Ajax en in het bijzonder voor één persoon: rechtsbuiten Tscheu-la Ling. In september 1976 was United pas in zijn tweede achtereenvolgende seizoen in de First Division bezig, na in 1974 te zijn gedegradeerd. Aan de voorzieningen op Old Trafford was dat niet te merken. De club had in die tijd anderhalf miljoen gulden gestoken in de bouw van onder meer een luxueus restaurant, toegankelijk voor 380 geprivilegieerde leden. Toegangsprijs per jaar: 800 gulden. Er was een wachtlijst van 450 man, die het bekijken van een voetbalwedstrijd wilden combineren met het verorberen van copieuze maaltijden. Tegenwoordig - helaas - usance, halverwege de jaren zeventig een noviteit. Ajax - onder de nieuwe trainer Tomaslav Ivic - probeerde in die tijd ook verloren terrein te heroveren en deed dat onder de Joegoslaaf met tamelijk defensief voetbal. Ajax was in Nederland even niet de trendsetter. De Europa-Cuphouders van 1968 (United) en 1971, 1972 en 1973 (Ajax) troffen elkaar in de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi. Ajax had thuis op 15 AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 173