Historische grond T raff o rd door Marcelle van Hoof Het gebeurt niet vaak dat een nederlaag van Ajax voor de Europa Cup de geschiedenis ingaat als een duel om nooit te vergeten. Manchester United-Ajax van 29 september 1976 was wel zo'n wedstrijd. Ajax verloor in Engeland met 2-0 en was - na de 1-0 thuis - uitgeschakeld in de eerste ronde van de UEFA Cup. De lof na de wedstrijd was echter voor Ajax en in het bijzonder voor één persoon: rechtsbuiten Tscheu-la Ling. De pingelaar had met zijn onnavolgbare solo's vooral in de eerste helft Old Trafford aan zijn voeten gekregen. En dat overkomt een buitenlandse speler niet zo vaak in het van nostalgie en poenerigheid doordrenkte stadion van de beroemdste club van Engeland. stonden bij de toegangen om het entreegeld meteen te kunnen vorderen. Veel leverde ze dat niet; het gemiddeld aantal toeschouwers was tot onder de vijfhonderd gezakt. Moneybags United Redding kwam er in 1902. De steenrijke brouwer John Henry Davies kocht de club op, benoemde zichzelf tot voorzitter en veranderde de naam van de club in Foto: ANP/Allsport Manchester United. Davies toverde het stadion binnen een paar jaar om tot een 'paleis' voor vijftigduizend fans, maar zijn honger naar macht en aanzien was nog niet gestild. Tussen 1908 (Uniteds eerste landskampioenschap) en 1909 (eerste FA-Cupwinst) kocht hij een stuk land enkele kilometers verderop, in de buurt van het Old Trafford- cricketcomplex. Hij liet daar een nieuw prestigieus stadion verrijzen. Ook nu bevond het stadion zich dicht bij een spoorlijn. Aan één kant bevonden zich huizen, voor de rest lag (en ligt) Old Trafford tussen veel industrie. Op 19 februari 1910 werd met een wedstrijd tegen Liverpool (3-4) Old Trafford geopend. Architect Archibald Leitch had er een typisch Engels voetbalstadion van gemaakt: rechthoekig, tribunes dicht op het veld en een soort golvend dak dat later bijvoorbeeld ook op Highbury, het stadion AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 169

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 169