het ook genieten. Schitterend om te zien. Maar als het niet helemaal soepel liep, zag het er inderdaad wat klinischer uit. Nu heb je Arveladze. Die gaat vijf keer. En dan kan het vijf keer mislukken, de volgende vijf keer gaat hij weer. De echte Amsterdammer zit daarop te wachten. Zodra je niet meer wint, wordt dat een ander verhaal. Jari: Iedereen praat tegenwoordig over het slechte seizoen dat we vorig jaar hebben doorgemaakt. Je hoort niemand meer over de jaren daarvoor. Gek eigenlijk. Danny: De herinnering aan vorig seizoen werkt nu ook in ons voordeel. Als mensen het daarmee vergelijken... Als het huidige voetbal was gekomen na het jaar '95, had men gezegd: ja, het ziet er wel aardig uit, maar... Nu is de waardering weer groot. Jari: De buitenwereld vraagt steeds maar hoe het kan dat het vorig jaar zo slecht ging, en nu zo goed. En dan gaat men ervan uit dat dat het verschil moet zijn tussen Van Gaal en Olsen. Maar daar gaat het helemaal niet om. Je kunt die twee op dit moment niet met elkaar vergelijken. Het team dat de successen heeft behaald, speelde een paar jaar samen. Dit team begint net. Iedereen wist wie Laudrup was. Maar wie was Shota Arveladze? Wie was Sunday Oliseh? Nu kan iedereen zeggen dat het heel goede spelers zijn en dat ze goed bij het systeem en de groep passen. In de zomer wisten we dit allemaal nog niet. Piet: Daarom heb je minimaal een jaar Foto: Louis van de Vuurst nodig om een eerlijke vergelijking te maken. Simon: De spelers die nu gekomen zijn, passen goed in de Ajax-cultuur. Dat is ook heel belangrijk. Danny: Als team speelden we toen beter. Wim: Maar dit is leuker om naar te kijken. Johan: Ajax kon ook groeien doordat het zo goed begon. Vitesse met 5-0 verslaan, dan is het vertrouwen er direct. Daarop kun je verder bouwen. Je haalt spelers in huis met bepaalde kwaliteiten, en die komen er ook uit. Dick: En toch denk ik dat dit team ook kwetsbaar is. Het kan zo maar een keertje misgaan. Danny: Dat zeggen wij zelf ook vaak. Niet om ons in te dekken, maar omdat het echt zo is. Hoe frivoler, hoe kwetsbaarder. Zo is het nu eenmaal. Piet: Dit is niet het goede moment om een Foto: Louis van de Vuurst vergelijking te maken. Los van de vergelijking: de prestaties van nu zijn fantastisch. Ze zijn ook heel onverwacht. Maar over het algemeen wordt er te vroeg gejuicht? Althans, zelf wil je nog niet meejuichen? Wim: Heb jij wel eens gejuicht dan Piet? Danny: De enige keer dat jij één hand omhoog deed, was om een beker op te tillen. Eventjes... Bob: Of bij die schijnbeweging van hem. Piet: De groep is anders en de trainer is anders. De vergelijking is eigenlijk onmogelijk. Maar natuurlijk hebben de mensen gelijk die nu juichen. Volgende maand gaan we verder. Over karakter, over de jeugd, over de veranderingen in het voetbal door de jaren heen, over de tackle van achter, over clubliefde en de magie van Ajax. AJAX MAGAZINE JANUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 162