De kerstgedachte van Morten Olsen De visie van Morten Olsen door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Over het algemeen is het eerste halve jaar prettig verlopen. Morten Olsen wordt alom geprezen. Hij is de trainer die erin geslaagd is Ajax weer fris te laten voetballen. Olsen geniet zelf ook, maar ziet daarbij de wissel die het zware programma op zijn selectie trekt. De kerst komt als geroepen. De spelers kunnen herstellen; Olsen ziet zijn familie weer eens en voor de toeschouwers ligt onder de boom het kerstkampioenschap. De kritiek op de KNVB is niet van de lucht. Het competitieschema zou zo zonder logica en redelijkheid zijn, dat de personele problemen waarin iedere club afgegleden is, niet slechts door paragnosten te voorspellen waren. Ook Ajax bemerkt de roofbouw die noodgedwongen de spelersgroep uitdunt. 'Ik ben niet de enige trainer die klaagt over het competitieschema,zegt Olsen. 'Aan de andere kant moet ik toegeven dat Ajax een van de laatste clubs is in Nederland die erover mag klagen. Wij hebben een brede selectie, waardoor we het wegvallen van spelers beter kunnen opvangen dan wat kleinere ploegen. Maar het is ook zo dat ons programma door het Europese toernooi iets zwaarder is en dat we veel spelers in de groep hebben die ook als international wedstrijden moeten spelen. Daardoor merken ook wij natuurlijk veel van het op z'n zachtst gezegd wonderlijke competitieschema. Op een bepaald moment ontbraken er vijf tot zes belangrijke spelers, zodat ik moest terugvallen op spelers uit de groep van Jan Wouters en, in één geval, zelfs op een speler uit de Al, Andy van der Meyde. Liever laat je zo'n speler debuteren in een wedstrijd waarin alles lekker loopt; waarin tien spelers goed in vorm zijn en waarin de stand veilig is. Dat ging nu anders. Maar hoe dan ook bleek weer eens hoe belangrijk de jeugdopleiding nog altijd voor Ajax is. Ajax heeft een bepaalde traditie met het inbrengen van jeugdige spelers in bijvoorbeeld Europese wedstrijden, maar ik doe het liever niet. Het toonde ook nog eens dat het niet zo raar was dat ik het idee had dat we een speler als Martijn Reuser het beste nog even bij ons konden houden. Ik begreep en begrijp zijn motieven om weg te willen heel goed. Vanuit zijn standpunt bekeken had Martijn gelijk. Het is mooi dat hij nu weer aan voetballen toekomt. Op zijn leeftijd moet hij ook spelen. Laat hij lekker doorgaan bij Vitesse; dan hebben wij hem volgend jaar weer terug. Ik vond het moment waarop hij wegging ongelukkig, met die blessure van Babangida, maar zo loopt het nu eenmaal soms. Hij doet het goed en dat doet mij deugd. Maar hij is Ajacied en dat zal hij blijven. Hét probleem van het grote aantal blessures is dat we nauwelijks wedstrijdgericht kunnen trainen. We zijn alleen maar bezig om te herstellen. De automatismen kunnen niet verder worden aangescherpt. Dat is jammer, zeker omdat we over een tamelijk nieuwe ploeg beschikken. Ook toen we tegen Udinese moesten spelen, heb ik niet één keer kunnen trainen met de ploeg waarmee we gingen spelen, omdat ik niet wist wie er fit zouden zijn. Tegen Sparta zag ik me gedwongen het Ajax-systeem tijdelijk los te laten. Er waren geen buitenspelers meer over. Dat het dan nog goed uitpakt is prettig, maar ideaal is de situatie dan zeker niet. Soms ook ben je gedwongen om met spelers een risico te nemen. Het hangt er dan van af hoe je de wedstrijd inschat. Hoe belangrijk is het en hoe moeilijk zal het worden? Met andere woorden: hoe hard AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 15

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 15