ffpfggl Foto: Louis van de Vuurst De rol van de trainer Bobby Haarms is altijd assistent-trainer geweest. Het hoofdtrainerschap lonkte wel eens, maar het angstvisioen zijn club te moeten verlaten om elders de hoogste baas te kunnen spelen (en na verloop van tijd weer op te moeten stappen), weerhield hem van die stap. Het rood-witte hart klopte altijd luider dan de geldzak kon rammelen. Als assistent werkte hij onder alle Ajax-trainers, van Rinus Michels tot en met Morten Olsen. De vraagt rijst wat de rol van een trainer is voor een voetballer. Bob: Ik heb er nu veertien meegemaakt. Het waren allemaal toptrainers, maar sommigen hebben het onderschat, sommigen hebben het overschat. George Knobel kwam uit Limburg. MW was een subtopper. Hij was erg blij met zijn contract. De twee Johans gingen weg. Voetballers moet je niet vereren. Dat deed hij wel. De trainer heeft een belangrijke rol. Louis bleef zeven jaar lang met elke speler praten. Waar haalde hij het geduld vandaan, vraag je je af. Kan een trainer ook een loopbaan breken? Bob: De meeste spelers maken wel eens een dippie mee. Dan hangt het van de trainer af of hij zo'n speler er weer uit kan halen. Dick: Een trainer kan een speler maken en breken. Bij de ene trainer is een speler nog maar matig. Dan komt er een nieuwe trainer en dan zie je opeens die speler beter worden. Ik heb dat regelmatig gezien. Wim: Je moet het vertrouwen hebben van een trainer. Dan kan je fouten maken. Ik kwam bij Ajax in de jeugd als linksbuiten. Moet je nagaan... ik kan geen bal raken met links. Onder Jany van der Veen heb ik alle plaatsen gehad in het elftal. Tot ik uiteindelijk rechtsback werd. Daar had ik de kwaliteiten voor. Ik was niet zo'n sprankelende speler, ik kende mijn taak en die voerde ik uit, maar ik liet me er nooit meer uitspelen. Michels had het vertrouwen in mij. Een trainer kan je de gelegenheid bieden er te komen. Maar hij kan je natuurlijk ook de kloten in helpen. In mijn tijd waren er genoeg spelers die beter waren dan ik, die er niet zijn gekomen. Niet dat dat altijd aan de trainer te wijten was, want voor een deel lag dat ook aan die spelers zelf. Maar een trainer speelt wel een belangrijke rol in de loopbaan van een speler. Danny: Een trainer kan op twee manieren een gunstige invloed op je carrière hebben. Als hij je aankoopt en als hij je op een positie zet, waar jij het beste tot je recht komt. Voor de rest doe je het als speler zelf. Was Jari net zo'n voetballer geweest zonder Van Gaal? Danny: Dat weet je niet. Jari heeft onmiskenbaar kwaliteiten. Die heeft hij nu, maar die had hij ook toen hij kwam. Dan gaat het er natuurlijk wel om dat je ziet waar die kwaliteiten liggen. Ajax heeft in de nummer 10 een unieke positie. Die rol is op het lijf van Jari geschreven. Van Gaal zag dat. Maar volgens Bob hadden alle trainers dat gezien, want het waren volgens hem allemaal goede trainers. Maar dat is weer meer die loyaliteit die hem zo kenmerkt. Want ik geloof het namelijk niet zo, dat ze allemaal even goed waren. Bob: Als voetballers het niet haalden, lag dat toch voornamelijk aan henzelf. Dat blijf ik zeggen. Danny: Je moet toch ook trainers hebben meegemaakt van wie je kon zien dat ze fouten maakten. Door jouw band met die trainers zeg je nu dat het allemaal goede trainers waren. Dat moet je ook zeggen. Het waren niet allemaal goede trainers. Goede mensen misschien wel. Ik vind twee dingen belangrijk. Je moet kennis van zaken hebben en persoonlijkheid. Toen Linder voor de tweede keer kwam, had hij geen kennis van zaken meer. Er zat zes jaar AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 o> i x. - Foto: Frans Flemelrijk

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 157