heel even tussen de groi Raphael Supu epa door Maarten Moll foto's Louis van de Vuurst Raphael Supu sen Opeens zat hij op een stoel in de bus richting Rotterdam. En niet zomaar een stoel in zomaar een bus. Ook was het geen gewoon uitstapje naar de havenstad, met onderweg koffie en gebak. Hij zat in de Ajax-bus, op de plaats van Jari Litmanen, op weg naar de wedstrijd tegen Sparta. Raphael Supusepa, net negentien glimt bijna van trots als hij het vertelt. 'Ik zat een beetje om me heen te kijken, want je zit niet iedere dag in de bus Hfi het eerste. Toen kwam Jari naast me staan. "Ga jij maar naast me zitten, dit is mijn plerape." Fjtij zei het vriendelijk. Iedereen heeffllijn eigen plek in de bus. In de bus van het tweede is dat ook zo. Daar zit ik, toevallig, altijd op dezelfde plek als Jari.' Half november trainde Raphael Supusepa ruim een week mee met de A-selectie van Morten Olsen. De blessures van Michael Laudrup en vooral Richard Witschge waren de oorzaak van de transfer naar het keurkorps van Ajax. Plus de goede verrichtingen van Supusepa in het tweede van Jan Wouters. 'Hallo, ik ben Raphael Supusepa. Ik speel in het tweede en kom deze week met jullie meetrainen.' Zo stelde de linkshalf zich voor in de kleedkamer van het eerste. Hij ervoer de overgang niet als een cultuurschok. Ze vingen hem goed op, stelden hem op zijn gemak. 'Ze hadden me nog nooit gezien. En dan sta je tussen al die grote jongens. Frank en Ronald de Boer, Danny Blind. En het gaat 124 feller, sneller. Het niveau is zo anders dan in het tweede. Daar heb je meer tijd, hier schreeuwen ze je naar een bal toe als die wordt ingespeeld. Maar iedereen probeert je te helpen. Soms was het ook onwennig. Zat ik in een partij met Jari Litmanen, die al jaren topvoetballer is. En na elke training was ik bekaf, helemaal kapot.' Hij beleefde die week als iets geweldigs. Gewoon jezelf blijven en lekker spelen, zei hij tegen zichzelf. Olsen vertelde hem simpel te spelen, maar vooral te genieten van het trainen. Raphael Supusepa liet zijn studie, hij zit in het derde jaar van de meao, een weekje met rust. De kans mee te trainen en eventueel bij een wedstrijd op de bank van Ajax 1 te zitten, greep hij met beide handen aan. Posters van de muur De tijd van helden hebben is voorbij. De posters zijn van de muur getrokken, en met een bal aan je voet ben je niet langer iemand anders. 'Op dit moment heb ik geen idolen natuurlijk. Ik ben zelf een contractspeler en ik moet presteren. Ik ben een collega geworden.' Duidelijke woorden. Raphael Supusepa kwam begin dit seizoen AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 'Ik heb geen idolen meer. Ik ben zelf een contractspeler en ik moet presteren. Ik ben een collega geworden.'

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 124