Sparta - Ajax Zondag 9 november 1997 Sparta - Ajax 0-5 (0-2) Spangen, Rotterdam, 10.500 Sparta: Trainer: Scoreverloop: Scheidsrechter: Jansen; Jaliens, Marilia (57. Noorlander), Nieuwenburg, Van der Meer; Jalink, Van der Laan, Groenendijk; Mourad, Dennis de Nooijer, Renfurm (57. Krijgsman) Hans van der Zee Ajax: Trainer: 13. 0 - 1 Litmanen (pen.), 36. 0 - 2 Litmanen (pen.), 50. 0 - 3 Litmanen, 58. 0 - 4 Dani, 81.0-5 Benni Dick Jol Van der Sar; Melchiot, Blind, Tobiasen, Frank de Boer; Knopper (80. Juan), Rudy, Litmanen (71. Sier), Gorré); Dani, Sibon Morten Olsen Bijzonderheden Door blessures gedwongen wijkt Morten Olsen af van de typische Ajax-opstelling met vleugelspelers. Met Gerald Sibon als echte spits en Dani daarachter is sprake van 'anderhalve spits'. Richard Knopper maakt zijn debuut in het eerste elftal. De twintigjarige topscorer van het tweede, die als B-junior overkwam van Feyenoord, speelt rechts op het middenveld een verdienstelijke debuutwedstrijd. De door Jari Litmanen benutte strafschop waarmee de score wordt geopend, is zijn honderdste doelpunt voor Ajax. Op 10 maart 1993 maakte Litmanen zijn eerste. In de met 3-1 gewonnen uitwedstrijd tegen Roda JC produceerde de Fin destijds het openingsdoelpunt. Zijn drie treffers tegen Sparta brengen zijn totaal aan competitiedoelpunten dit seizoen op negen. Zijn meest productieve seizoen was 1993-1994 (26 doelpunten). Met zeventien doelpunten is Litmanen nog steeds all-time topscorer van de Champions League. Scheidsrechter Jol geeft Spartaan Marilia een gele kaart - en Ajax een strafschop - nadat deze Gerald Sibon in het strafschopgebied heeft getorpedeerd. Omdat PSV van NAC wint (5-1) verandert er niets in de onderlinge verhouding van de nummers één en twee op de ranglijst. Ajax leidt na dertien wedstrijden met 37 punten, PSV (dat veertien wedstrijden Richard Knopper voor het eerst in Ajax 1. De topscorer van het tweede elftal debuteerde heel behoorlijk. Door het grote aantal blessures in de Ajax-selectie zaten ook jongelingen Raphael Supusepa (19) en Andy van der Meyde (18) op de bank. speelde) volgt met 32 punten. Vlak daaronder verandert er wel wat. Vitesse, met de verhuurde Ajacied Martijn Reuser, wint met 4-2 van Heerenveen en neemt de derde plaats over (13-25). Heerenveen zakt naar de vierde (14-25) en Feyenoord, dat onder leiding van Leo Beenhakker tegen het onderaan bengelende Volendam niet verder komt dan een 0-0 gelijkspel, naar de vijfde (14-24). Commentaar Morten Olsen: 'Ik zou het geen cultuurschok willen noemen. Ajax hoeft niet altijd met drie spitsen te voetballen. We hebben met een compact middenveld gespeeld. Sparta is daardoor nauwelijks in zijn spel gekomen. De buitenspelers waren geblesseerd of niet in vorm. Dan heeft het ook geen zin om geforceerd met drie spitsen te spelen.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1998 107

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 107