Hoe zou je die bezieling dan willen zien? Hoe zie jij aan een speler dat die absolute wil er wel is? Dat merk je aan een bepaalde gedrevenheid. Dat straalt van iemands gezicht af en dat merk je op het veld. Ik vind dat heel belangrijk om te zien bij een speler. Is het ontbreken ervan een reden om een speler niet op te stellen? Nee, het gaat er in de eerste plaats om of iemand presteert. Kijk, de wil om te winnen, dat is bezieling. Maar de absolute wil is gedrevenheid. En dan bedoel ik niet een speler die twee keer heen en weer rent en vliegt. Dan heb je het over scherpte. Een speler die een wedstrijd beleeft. Ik weet niet hoe je dat verschil aan moet geven. Als ik twee spelers zie, waarvan de een het heeft en de ander niet, dan merk ik dat onmiddellijk. Wat voor een trainersdiploma bezit je? Oefenmeester I. Ik ben nu bezig met de cursus Coach betaald voetbal. Dezelfde cursus die Gullit, Rijkaard en Koeman doen en waar Van Basten ook ieder moment aan mag beginnen. Maar die doen de versnelde versie, de elite-cursus. Maar het gaat om hetzelfde papiertje. Waarom zit jij daar niet bij? Omdat ik al op deze cursus zat en omdat ik niet aan de criteria voldeed. In totaal moet je vijf grote toernooien hebben gespeeld en een Europa-Cup-1-finale. Ik heb op vier grote toernooien gespeeld maar niet in een Europa-Cup-1-finale. Wel een Europese titel behaald en een Europa Cup voor bekerwinnaars, maar dat schijnt niet te tellen. Heb je daar moeite mee? Met die criteria wel. Ik vind dat onzin, want ik heb zeventig interlands gespeeld. Als ze zeggen dat Gullit, Rijkaard, Van Basten en Koeman een uitstraling over de hele wereld hebben, dat die echte ambassadeurs voor het Nederlandse voetbal zijn geweest, dan kan ik me daar goed in vinden, dat vind ik reëel. Maar de criteria zoals die in eerste instantie gesteld zijn, vind ik belachelijk. Is het reëel om te vragen of je, als je aan het eind van het seizoen klaar bent met de cursus, Ajax zou verlaten als er een eredivisieclub aan de bel zou trekken? Nee, dat is niet reëel. Hoe ga je om met geblesseerde spelers die terug moeten zien te komen in het eerste? Gaat dat ten koste van vaste spelers uit het tweede? Dat is soms wel moeilijk. Iedereen weet dat dat een gegeven is waar je mee te maken hebt. En ook dat hoort erbij in een opleiding naar het hoogste niveau toe. Op dat moment is het eerste belangrijker? Dat is een momentopname, maar op dat AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 63

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 63