Staat het kampioenschap daarin centraal of gaat het erom talent klaar te stomen? Ik denk dat het uiteindelijk het belangrijkste is dat er mensen doorvloeien. Het gaat niet zozeer om het kampioenschap. Heb je al jongens in jouw groep zitten die in aanmerking komen voor het eerste? Dat is altijd moeilijk te zeggen. Als ik dat zou ervaren, zou zien, dan zou ik dat toch niet zeggen, omdat je die jongens dan opscheept met verwachtingen. Het verleden heeft geleerd dat dat niet goed af kan lopen. Neem een spits als Ton Blanker. Die werd eind jaren zeventig als opvolger van Johan Cruijff bestempeld. Dat is hij niet geworden. De druk moet je, dat geldt voor toen en voor nu, natuurlijk aankunnen, dat is voetbal op het hoogste niveau. Maar om nu al druk op iemands schouders te leggen, is onnodig. Heb jij een eigen manier van trainen, of zit dat besloten in de Ajax-visie? In principe denk ik wel dat je binnen de lijnen van Ajax moet blijven. Alleen heb ik wel een eigen manier. Maar dat kan ik niet aangeven, omdat ik niet weet hoe het voorheen ging, hier. Ik doe veel positiespel. Alleen merk ik - en dat vind ik wel jammer, want dan moet je je eerst daar mee bezig houden - toch een bepaald gemis aan bezieling. Echte bezieling, zoals ik die zelf ervaren heb. Zoals ik die bij meer spelers heb gezien. Vroeger bij Utrecht hadden we alleen maar van dat soort jongens. Dan vloog het gras door de lucht. Jij staat bekend als iemand die dat had, is het reëel om dat van jouw spelers... Ik heb het over bezieling, hè, ik heb het niet over karakter of wat dan ook. Dat ik dat zie heeft met allerlei zaken te maken. De bekende dingen. De opvoeding van tegenwoordig. En alles gaat wat gemakkelijker. Ze worden sneller beloond voor dingen die ze nog niet bereikt hebben. Ik denk dat dat wel ten koste gaat van een bepaalde bezieling, ja. Dat was in jouw tijd anders? Ach, 'in jouw tijd', dan krijg je dat weer... Ik constateer het en wil niet zozeer op mijn tijd teruggrijpen. Ik zie het gewoon. Toch zijn de jongens van het tweede daar heel erg mee bezig. Die willen allemaal de top halen. Dat is een ander soort bezieling. Dan heb je het over willen winnen en echt de absolute wil om te winnen en dat zijn toch twee verschillende dingen. Want ze willen natuurlijk graag een langdurig contract en ze zouden het vreselijk vinden als ze weg zouden moeten bij Ajax. Dat is waar. Maar omdat je tegenwoordig al, door dat Bosman-arrest, beloond word voor je iets hebt bewezen, vind ik het wel een verschil. Je wordt ruim beloond met een langdurig contract voordat je eigenlijk bewezen hebt of je een bepaald niveau aankan. Maar je moet als club wel veel jongens vastleggen anders pies je misschien naast de pot voor die twee talenten waar het wel om gaat. Dan breken ze ergens anders door. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 61