afsluitende schot is Van der Sar te machtig. Het stadion schudt op zijn grondvesten. 1 -0 tegen Ajax! Ajax tracht het ritme te verhogen en er zijn kleine en grotere kansen. Die worden echter niet benut en Maribor vergeet het vermetele aanvallen niet zodat er dreiging blijft. In de 66ste minuut is het gelijkmakende doelpunt daar. Een voorzet van Richard Witschge belandt bij de tweede paal en daar is Jari Litmanen ter plekke om in te koppen. Een kwartier voor tijd behoedt Van der Sar Ajax voor een nieuwe achterstand na een inzet van dichtbij van invaller Munishi en even later keurt de scheidsrechter een doelpunt (rebound op een schot van Dani) van Benni af. Buitenspel, oordeelt de grensrechter. Het blijft 1-1. Het UEFA-Cupavontuur is op 16 september voor Ajax in mineur begonnen want de 1-1 in Slovenië is geen resultaat waar je een mooie brief over naar huis schrijft. Voor de voetballers van Maribor ligt dat natuurlijk volkomen anders. Zij maakten een van de mooiste dagen uit hun loopbaan mee. Ajax, een Europese grootmacht toch, bedwingen, dat is een onvergetelijke prestatie. Het stadion zingt uitgelaten 'Heja, heja, heja Maribor!' fysieke kracht en een behoorlijk inzicht. De leider van de defensie is de ervaren Matjaz Kek. Hij mist pure snelheid maar maakt dat met zijn spelinzicht goed. Voorstopper Spasoje Buljajic onderscheidt zich door de meeste kopduels in zijn voordeel te beslissen. De meeste klasse van Maribor zit in de middenveldbezetting. Op rechts speelt aanvoerder Alojz Fricelj, op links de snelle Nastja Ceh. De controlerende middenvelder is Franc Frdil. Oscar Drobne is voorin de meest opvallende speler, die bij de tegenaanvallen van Maribor wordt ondersteund door de offensieve middenvelders. Het zijn onbekende namen in Nederland. Maar zij spelen en strijden met trots voor hun club én voor hun land. Want Europa- Cupvoetbal is voor Slovenen een nationale aangelegenheid. Af en toe is er een plaagstoot van Maribor, dat gebruik maakt van de grote ruimte voor en achter de Ajax-verdediging. Bijvoorbeeld in de 31ste minuut wanneer Oskar Drobne een goede mogelijkheid krijgt. Daarna is het weer druk in het zestien-metergebied van Maribor. Te veel voeten, te veel lichamen, de druk van Ajax is net zo groot als de ruimte voor acties klein is. De tweede helft is twee minuten oud wanneer de gevreesde koude douche neerstort over Ajax. Nastja Ceh gaat er over rechts als een haas vandoor na balverlies van Arveladze. Zijn sprint brengt aanvoerder Blind in verlegenheid en het AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 54