'Dat Glasgow Rangers Brian toch niet wilde laten gaan, moet voortkomen uit een geheel nieuw economisch inzicht; een strategie die mijn logica te boven gaat.' belang ligt. Ze hebben oogkleppen op. De creativiteit en fantasie zijn niet zo dik gezaaid. Ze kunnen wel heel erg hard werken, misschien juist door die instelling. In Japan is noeste arbeid de norm. Ook in het voetbal, merkte ik tot mijn schrik. Om eerlijk te zijn, ik heb nog nooit zo hard getraind als in Japan. Ik verwachtte dat het relaxed zou zijn, maar dat bleek ik toch behoorlijk verkeerd te hebben ingeschat. We trainden meer dan in Madrid, in Barcelona of hier. Iedere dag waren we twee uur keihard aan het werk. En soms zelfs twee keer op een dag. 's Avonds wist ik zelf niet meer dat ik nog leefde. Op zich is daar niets op tegen, maar dan moet het voetbal er ook naar zijn. Dat was dus niet zo. Ze hadden het me ook niet van tevoren verteld dat er zo hard getraind moest worden. Ik had het graag iets eerder geweten.' Het einde De periode bij Vissel Kobe was niet voor niets. Het leverde uiteindelijk het inzicht op dat het voetballeven niet zo mocht eindigen. De Japanse versie van versterven was te pijnlijk. Maar spijt heeft Laudrup niet van zijn vlucht naar het land van de rijzende zon. Laudrup: 'Nee, het was zelfs zo heilzaam dat ik erachterkwam dat ik toch nog meer wilde. Want het einde van een carrière is misschien wel het belangrijkste moment van die carrière. Tenslotte blijf je de rest van je leven zitten met het gevoel waarmee je afscheid nam. Eerlijk gezegd zag ik mijn afscheid niet in Japan plaatsvinden. Toen ik erheen ging dacht ik dat het mijn laatste overstap zou zijn. Maar het idee dat ik in een Japans stadion zou zwaaien naar een beleefd publiek, dat mij nog een keer een applaus zou geven, stemde mij niet vrolijker. Mijn loopbaan is te mooi om zo te eindigen. En dus moest ik nog een keer voor het voetbal kiezen. Dat was het enige. Er waren verschillende aanbiedingen, maar ik wist zeker dat er maar een ding belangrijk zou zijn: hoe voetbalt de club waar ik voor kies en hoe kan ik buiten het voetbal leven? Ik kon dus alleen maar naar Ajax. Nu heb ik heel weloverwogen gekeken wat ik moest besluiten. Ik wist waarom ik weg wilde uit Japan, maar ik wist ook waarom ik naar Ajax wilde. Iedere wedstrijd en iedere training blijkt de juistheid van mijn keuze. In Japan trainde ik hard, hier trainen we goed. Van iedere training worden we beter. Voor Ajax is in Nederland de tegenstand nergens zo groot als op de eigen training. Geen enkele club heeft zoveel goede voetballers. Dat maakt het ook leuk om te trainen. Je moet iedere keer tot het uiterste gaan. Het is grappig om te merken dat het in een wedstrijd soms - niet altijd natuurlijk - veel gemakkelijker gaat dan op de training, gewoon omdat je directe tegenstander in de competitie een ander niveau heeft.' Tot de pull-factoren behoorde ook Morten Olsen, de Deense Ajax-trainer die eerst samen met vader Finn Laudrup en later ook nog met Michael zelf voetbalde. Het was de bedoeling van Olsen om Michael met zijn broer Brian te verenigen. Het vergevorderde plan mislukte op het laatste moment doordat Glasgow Rangers de jongste Laudrup tegen de verwachting in toch nog aan zijn contract hield. Zowel voor Olsen als voor de oudere broer was het een forse teleurstelling. 'In Japan trainde ik hard, hier trainen we goed.' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 45