heb ik ontdekt dat Nederland de uitzondering is: een oase van rust in een continent dat het voetbal tot gekte heeft verheven. Zelfs in vergelijking met Denemarken is het hier rustig. Dat zegt genoeg, want het Deense volk is ook niet bepaald hysterisch te noemen.' Voor de ontdekking van het Nederlandse voetbalschiereiland, met het gematigde klimaat, leek Japan nog het ideale oord. In zijn keuze liet Laudrup zich echter minder leiden door het aantrekkelijke van Japan dan door de Europese push-factoren. Laudrup: 'Het viel me tegen. Ik denk dat het voornamelijk het niveau van het voetbal was dat me al snel ging tegenstaan. Maar ook anderszins was het minder prettig dan ik me had voorgesteld. Japanners zijn aardig, maar van buitenlanders moeten ze niet zo veel hebben. Aan de andere kant trekken buitenlanders ook erg naar elkaar toe. De taal is een probleem, maar ook de mentaliteit. De verschillen zijn groot. Ik merkte dat ik op straat andere buitenlanders ging groeten. Het duurde even voordat ik doorhad dat dat eigenaardig gedrag was. Ik groette mensen die ik totaal niet kende, alleen maar omdat ze net als ik niet uit Japan kwamen. Ik dacht: waar ben ik nu toch mee bezig? Ik lijk wel niet goed bij mijn hoofd. Het .begon me langzaam te dagen. In het begin concentreer je je altijd op het positieve. Je ziet dat Japanners beleefd zijn. Later interpreteer je hetzelfde gedrag toch anders. Japanners zijn nogal narrow minded. Ze interesseren zich gewoon niet voor datgene wat net buiten hun directe AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 43