'Ik had nog te veel plezier in het voetbal om er al helemaal mee te stoppen, dus moest ik kiezen tussen ver weg in Japan of ver weg in Amerika.' ontzettend aardig. De Nederlandse mentaliteit komt heel dicht bij de Deense. Ik voel me hier heel erg op mijn plek; als speler en als mens. Het verschil met Zuid- Europa is groot. Op straat en in de media. In Italië en Spanje zijn er iedere dag vijftien tot twintig journalisten die iets moeten schrijven. Hier is het wat dat betreft veel rustiger. Je hebt de kranten en verder weekbladen en magazines. Dat is niets vergeleken bij wat daar over voetbal verschijnt. Voor mij is dit een verademing. Wat mij betreft mogen er op zondag honderdduizend mensen in het stadion zitten en mogen er honderd journalisten zijn die iets met de wedstrijd willen doen. Maar van maandag tot de volgende wedstrijd zou ik het liefst met rust gelaten willen worden. Hier gebeurt dat. Het is in Nederland mogelijk om behalve een voetballer ook nog een mens te zijn. Dat heb ik al heel lang niet meegemaakt, terwijl ik er, meestal onbewust, maar soms ook bewust, naar heb gesnakt. En toch is Ajax, net als Juventus, Barcelona en Real, een grote club waar het alleen maar goed gaat als je bovenaan staat. Je weet dat die druk er hier ook is. Dat bevalt me ook. Alles hangt daarmee samen: de aandacht in de pers, het aantal supporters, het salaris, de manier van werken en zo verder. De combinatie is zo goed als perfect: topvoetbal spelen en niet worden opgejaagd. De vermoeidheid Na zo veel jaren van extreme druk in Italië en Spanje was ik aan het eind van mijn Latijn. Ik kon er niet meer tegen. Al die mensen die iets van je willen en zich met je bemoeien. Dat kan het hoofd op een gegeven moment niet meer aan. De benen doen het wel. Die bewegen alsof niet iedereen het belangrijk vindt hóe ze bewegen. Maar het hoofd raakt vermoeid. Veertien, vijftien jaar altijd hetzelfde, dat houd je niet vol. Je merkt het als je steeds vaker slechte dagen hebt. Soms had ik totaal geen zin om te trainen. Dan sleepte ik me naar de club. Op zich is dat heel normaal, als je het één keer in de drie weken hebt. Ik denk dat je dat in iedere baan hebt. Het wordt zorgelijk als het twee of drie keer in de week gebeurt. Daaraan merk je dat er iets structureels aan de hand is. Ik merkte dat ik aan het tellen was hoeveel maanden ik nog moest tot aan de vakantie. Dat is niet normaal voor iemand die zo van zijn beroep houdt als ik. Hoe kun je nou als profvoetballer met tegenzin naar je werk gaan? Dat klopt gewoon niet. Het werd steeds erger. Zelfs op dagen dat ik me wel goed voelde in Madrid, dacht ik nog te veel aan het moment dat ik even niet meer zou hoeven. En dat terwijl ik het ook heel erg naar mijn zin heb gehad bij Real. Net als bij Barcelona heb ik mij altijd bevoorrecht gevoeld dat ik bij zulke prachtige clubs mocht spelen. Maar ik schrok van mijn verlangen naar de verlossing. In dat opzicht was de keuze voor Japan goed. Ik kreeg er de ruimte om afstand te nemen. Ik had maar twee keuzes: ver weg van alle voetbalgekte of stoppen. Ik had nog te veel plezier in het voetbal om er al helemaal mee te stoppen, dus moest ik kiezen tussen ver weg in Japan of ver weg in Amerika. Het werd Japan. Ik dacht toen dat er in Europa geen enkele plek was waar je als topvoetbalier naar toe kon vluchten. Nu AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 41

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 41