'Creatieve en aanvallende spelers worden in Nederland niet omgeschoold tot harde werkers die alleen maar doelpunten willen voor komen in plaats van scoren.' 'Natuurlijk is het nooit perfect, maar in de Nederlandse competitie is geen enkele club sterker. PSV en Feyenoord hebben goede elftallen, maar wij zijn beter.' een computer loslaat op de cijfers, kan je tot de conclusie komen dat Ajax in Nederland geen tegenstand te duchten heeft. Op het veld liggen de verhoudingen heel anders, enkel en alleen omdat hier bijna iedere tegenstander voor een overwinning of minimaal een gelijkspel gaat. Dat waardeer ik ook heel erg in het Nederlandse voetbal. Eigenlijk zie je dat nergens. Ik denk dat het ook die mentaliteit is die zoveel talenten voortbrengt. Hier wordt tenminste gevoetbald. Iedereen groeit op in die cultuur. Creatieve en aanvallende spelers worden hier niet omgeschoold tot harde werkers die alleen maar doelpunten willen voorkomen in plaats van scoren.' De internationale normen zijn anders. Dat bleek tegen Maribor, toen Ajax gaten moest zien te schieten in een muur van elf mensen. De criticasters hadden in die, inderdaad minder florissante wedstrijd, gezien waar de kwetsbaarheid van dit Ajax schuilt. Laudrup: 'Het is altijd moeilijk te verklaren waarom het misgaat tegen Maribor. Ie gebruikt zo snel dezelfde woorden om een slechte wedstrijd te verklaren. Concentratie, inzet, onderschatting, dat soort termen vallen dan... Het is alleen maar menselijk om van een goede afloop uit te gaan als het tot op dat moment alleen maar fantastisch is gegaan. Dan kun je je honderd keer bedenken dat je niet mag verslappen en dat je er niet te gemakkelijk over mag denken. En dan kan je zeggen dat ervaren spelers zoals ik op tijd moeten aangeven dat we scherp moeten zijn. Maar ik denk eerder dat wij, als ervaren spelers, weten dat het zelfvertrouwen niet te temmen is als het zo goed gaat. Je moet je ook afvragen of je heel bewust moet proberen dat zelfvertrouwen te temperen. Als Olsen zou gaan benadrukken dat het helemaal niet zo goed gaat, gelooft geen van de spelers hem. En volgens mij is het een zeer groot voordeel als je aan een wedstrijd begint in de overtuiging dat het allemaal wel goed komt. Het is iets anders als je het zodanig verkeerd opvat dat je denkt dat er niet meer voor gewerkt hoeft te worden, maar die fout maakt men bij Ajax echt niet. Soms zijn er een paar spelers net niet genoeg bij de les. En dat zorgt er dan voor dat er problemen kunnen komen. En dan nog alleen als het ons niet lukt binnen afzienbare tijd te scoren. Maar of je dat nu kwetsbaarheid moet noemen... Eerlijk gezegd heb ik de nieuwe kwetsbaarheid nog niet kunnen ontdekken. Dat zou ook pas kunnen als we tegen een Europese topclub spelen. Natuurlijk is het nooit perfect, maar in de Nederlandse competitie is geen enkele club sterker. PSV en Feyenoord hebben goede elftallen, maar wij zijn beter.' De verademing Laudrup heeft er weer lol in. Zozeer zelfs dat hij zich af en toe in de arm moet laten knijpen om te weten dat dit niet slechts een prettige droom is. Laudrup was in Spanje uiteindelijk toch ingehaald door het voetbal en als op iemand ooit de kwalificatie 'uitgeblust' van toepassing is geweest, dan op hem. Inmiddels is hij weer opgeleefd en monter. Laudrup: 'Alles is hier fijn. Het stadion is prettig, zowel op de tribunes als op het veld en in de catacomben. Bovendien, en dat is het belangrijkst, zijn de mensen hier 40 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 40