Juist Laudrup personifieert het nieuwe Ajax, dat in vrijheid dartelt. 'Het systeem is niet belangrijk als je goed speelt. Het is goed om op terug te kunnen vallen, maar in de vrijheid komt er ook veel ruimte.' onwaarschijnlijke als effectieve bewegingen de achterlijn haalt. In combinatie met een kopsterke spits kunnen zijn kwaliteiten resultaat opleveren. Laudrup is meer een speler die zelf het centrum opzoekt en de combinatie kort en over de grond wil uitvoeren. In het begin van het seizoen zijn de verschillende variaties succesvol gebleken. Ajax ging als een raket uit de startblokken. Laudrup: 'Ik denk dat het tot nu toe behoorlijk goed gaat. Wat kan ik anders zeggen? We hebben in het begin van het seizoen ieder record gebroken. We wonnen acht keer op rij en we scoorden aan de lopende band. Veel reden tot ontevredenheid is er niet geweest. We hopen dat we op deze voet verder kunnen gaan, maar we beseffen dat er ook wel mindere wedstrijden zullen komen. Een gemiddelde van vijf doelpunten per wedstrijd is ook niet vol te houden. Gelukkig hoeft dat ook niet. Ik ben wel verbaasd dat het zo goed gaat. Zelfs de wedstrijden waarin we moeilijke periodes hebben doorgemaakt, beslisten we op de belangrijke momenten. Bij ons kan de sfeer niet kapot, terwijl de concurrentie zucht onder ons succes. We lijken onverslaanbaar en dat werkt nog eens extra in ons voordeel. Ik heb geen verklaring voor het succes. Ik ben nieuw in het Nederlandse voetbal. Dit kan niet de normale toestand zijn. Ik wist wel dat Ajax de beste club was, maar dat het verschil zo groot zou zijn, kon ik niet vermoeden. Niet alleen ik ben aangenaam verrast, iedereen kijkt zijn ogen uit.' De cijfers Alleen als Ajax een straatlengte voor staat op de concurrentie duurt het niet lang of de discussie over de kracht van de Nederlandse competitie komt weer op gang. Het is een discussie die dus met een aangename regelmaat de kolommen vult. Laudrup heeft ook in behoorlijk sterke competities gespeeld en kan dus vergelijken. Laudrup: 'De vraagtekens begrijp ik wel. Maar men moet niet vergeten dat Ajax vorig jaar na tien wedstrijden niet in de bovenste regionen voor kwam. Dat gebeurde óók in de Nederlandse competitie. Ik denk dat er nu misschien wel iets te gemakkelijk wordt geroepen dat de tegenstand weinig voorstelt. Ajax is gewoon erg goed, ook naar absolute standaards gemeten. Maar dat moet ook nog iedere keer op het veld blijken. Dat zag je in Slovenië tegen Maribor. je kunt niet zeggen dat Maribor een betere tegenstander is dan bijvoorbeeld NEC of MW, maar daar liep het niet van onze kant. We speelden niet best. Naar de reden blijft het raden. Het is niet, of zeker niet alleen, dat we er te gemakkelijk over dachten. Maribor speelde heel anders dan de ploegen die we tot dan in de competitie waren tegengekomen. Ze hielden elf spelers achter de bal en ze scoorden ook nog. In Nederland willen ook de kleine clubs voetballen, hoe kansloos ze ook zijn. De instelling is bijna uitsluitend positief. Vandaar dat de uitslag soms hoog kan uitvallen. Maar kijk nu eens naar de wedstrijd tegen Utrecht. We winnen dik, maar pas nadat Utrecht het ons heel erg moeilijk heeft gemaakt. Ook zij zijn dicht bij succes geweest. Dat lees je nooit terug in de getallen van de uitslag. Alleen als je AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 39