'In Nederland wordt er tactisch en technisch veel beter gespeeld. Maar in Duitsland blijven ze nog doorvoetballen als de wedstrijd al is afgelopen.' iedereen luisteren en met iedereen de dialoog aangaan. Het enige doel is het succes van de club. Als we daar met z'n allen voor zorgen is dat het beste voor alle individuen die erbij betrokken zijn. Het is ook niet zo'n diepgaand besef dat alleen de intellecten onder ons het zich eigen kunnen maken. Bij Ajax krijg ik iedere dag het gevoel dat we allemaal met hetzelfde bezig zijn in plaats van met ons eigen ding.' /Maatschappij Olsen ziet in het functioneren van Ajax dingen terug die ingaan tegen de tendens die hij in de omringende samenleving waarneemt. En dat terwijl hij het voetbal bij herhaling een afspiegeling noemt van de maatschappij. Waar het voetbal en de maatschappij elkaar raken, leidt dat soms tot weerzinwekkende gebeurtenissen. Vooral in de oorlog die Ajax- en Feyenoordsupporters met elkaar uitvechten is men in de loop der jaren ieder gevoel voor proportie kwijtgeraakt. De gecultiveerde animositeit tussen de gezworen vijanden heeft ertoe geleid dat er bij de onderlinge wedstrijden geen supporters van de tegenpartij tot het stadion meer zullen worden toegelaten. Olsen: 'Dat vind ik spijtig, maar wel juist. Het hoort bij het algemene beeld dat het voetbal aan het verloederen is. Een minderheid zorgt ervoor dat dit soort maatregelen nodig is. Gefrustreerde mensen verpesten het voor veel anderen. De media maken grote fouten in de berichtgeving over deze in verhouding kleine groepen. En dat heeft weer te maken met de concurrentie tussen de verschillende media. Het wordt belangrijk gemaakt. En natuurlijk is het logisch dat er aandacht wordt besteed aan die uitwassen die zich vorig seizoen hebben voorgedaan. Maar het is nu eenmaal zo dat aandacht het enige is wat die mensen motiveert. Ik heb dat in Duitsland meegemaakt. Ik was trainer van Köln en we hadden een paar wedstrijden achter elkaar verloren. Bij het stadion ontstonden problemen met een groep van hooguit vijftig mensen. In de media werden dat er net zo gemakkelijk achtentwintigduizend. Ik hou zo veel van mijn sport dat ook deze dingen mij raken. Ik vind het erg dat er in een maatschappij met zo veel rijkdom zulk gedrag kan ontstaan. Maar wij mensen zijn nu eenmaal dom. We maken alles kapot. Of het nu het milieu is, of het voetbal. We zijn gewoon niet slim genoeg. En we worden volgens mij ook nog eens steeds dommer. Het enige dat men belangrijk vindt is zichzelf en het nu. Iedereen is veel te egoïstisch bezig. Op zich is dat niet nieuw. We wachten tot het twaalf uur is. Vijf voor is het allang geweest. In het voetbal merk je hetzelfde. Ik zou willen dat ik de klok terug kon zetten. Op het milieu heb ik een te verwaarlozen invloed, maar in het voetbal doe ik wat ik kan. We mogen nooit vergeten wat voor rol voetbal speelt in het leven van mensen. Daarom moeten we in eerste instantie zorgen dat men met plezier kijkt naar hoe wij werken.' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 26