'Dat bij de onderlinge wedstrijden van Ajax en Feyenoord geen supporters van de tegenpartij tot het stadion meer zullen worden toegelaten, vind ik spijtig, maar wel juist.' allemaal bij zijn. En alleen al daarom willen ze spelen. En goed spelen. Voor een trainer is het voornamelijk gunstig als er zo'n groot toernooi aankomt. Alle spelers zijn dan scherp en willen zich een heel jaar lang bewijzen. Het jaar na een groot toernooi is het wel eens lastig. Dan zijn spelers moe, te teleurgesteld of te voldaan. Maar dat is van later zorg. Nu hebben de clubtrainers in de top er geen moeite mee hun spelers gemotiveerd te krijgen.' Grijze plekken Afgezien van de concentratieproblemen tegen Maribor en een moeilijke periode tegen Utrecht gaat het Ajax het eerste kwart van het seizoen voor de wind. Vooraf werd het voor onmogelijk gehouden dat Ajax zo'n imposante reeks zou neerzetten. Olsen: 'Er zitten nog steeds mensen te wachten op onze terugval. Wij zullen ook mindere periodes mee gaan maken. Misschien al voordat dit Ajax Magazine verschijnt. Opeens kan het stroef gaan lopen. Maar het gaat erom dat je ook met slecht voetbal punten moet pakken. Gezien het voetbal dat we hebben gebracht, gezien het aantal doelpunten dat we hebben gemaakt, gezien de hoeveelheid kansen die we hebben gecreëerd en het kleine aantal kansen dat we hebben weggeven, is onze rangschikking niet opzienbarend. Het gaat gewoon erg goed. Daarbij is het belangrijk hoe de spelers met de goede resultaten omgaan. Gelukkig worden de Ajax-spelers juist steeds gretiger door het succes. We sluiten onze ogen niet voor de dingen die nog niet helemaal goed gaan. De automatismen moeten nog gevormd worden. Daar zijn we iedere training mee bezig. Er komen wedstrijden waarin onze basis groter zal moeten zijn. We hebben nog geen grote clubs tegenover ons gehad. Wellicht dat Udinese wat dat betreft een goede graadmeter zal zijn. We moeten nog tonen dat we mentaal ook niet kwetsbaar zijn. Tot nu toe lijkt het erop dat de groep ook in dat opzicht al ver is. Ik probeer die weerbaarheid nog verder te vergroten. Daarom verlang ik van mijn spelers net als van mezelf dat ze iedere wedstrijd en iedere training honderd procent geconcentreerd zijn en scherp. Ik accepteer geen verslapping. Als prof kun je hooguit op voetbaltechnisch niveau wel eens minder presteren, maar inzet, strijdlust en loopvermogen moeten altijd hetzelfde zijn. Anders ben je geen echte prof. Je kunt buiten het voetbal allerlei problemen hebben, maar het moet zo zijn dat je die problemen vergeet als je aan het trainen of aan het spelen bent. Na de wedstrijd, of na de training, mag je terugkeren naar die problemen, niet eerder. In een andere baan kan je het je misschien permitteren om eens een dag geen zin te hebben of om het eens rustig aan te doen. Als voetbalprof kan dat niet. In dat opzicht kan bijna iedereen een voorbeeld nemen aan de Duitse instelling. Hoe kan het toch dat Duitsers zo vaak met een beker in hun handen staan te juichen? Waarom winnen ze altijd? Dat heeft alleen met instelling te maken. In Nederland wordt er tactisch en technisch veel beter gespeeld. Maar in Duitsland blijven ze nog doorvoetballen als de wedstrijd al is afgelopen. Dat is het verschil. Ik leg me niet neer bij een verschil in volksaard. Zeker de mentaliteit kan je aanleren. En dat kan ook zonder je eigen kwaliteiten aan te tasten. Als een club als Ajax met de onverzettelijkheid speelt van Duitse clubs, kan er toch bijna niemand meer van winnen?! Ik wil dat iedereen ervan doordrongen raakt dat we hard moeten werken aan de grijze plekken in onze mentaliteit. Het gaat er niet om dat ik dat de groep opleg. Zo werk ik niet. Ik ben geen dictator. Althans, ik ben een dictator in een democratie. Omdat ik het beste voor iedereen wil beslissen, moet ik naar heb je in een seizoen meer spelers nodig dan vroeger. Er worden veel interlands gespeeld, veel Europese wedstrijden en ook het competitieschema is zwaar. Je ziet ook dat er blessures komen en dat er dan plek komt voor mensen die tot dan niet aan spelen toekwamen. We hebben niet twee keer achtereen in dezelfde samenstelling gespeeld. Dat het desondanks zo goed is gegaan, is veelzeggend over de kracht van de selectie. Het belang van een brede selectie is daarmee aangetoond. Maar sommige spelers kunnen het geduld niet opbrengen. Santos had het er zo moeilijk mee dat ik hem toch moest laten gaan. Musampa had dat ook. Daar had ik begrip voor. Wat ook een rol speelt bij het ongeduld van spelers is het naderende WK. De internationals willen daar hoe dan ook AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 25

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 25