'Iedere aankoop heeft zich hier vooral als mens bewezen.' megaspektakel en de UEFA-Cupwedstrijd van Ajax hadden de figuranten dolend door de grachten van de Arena doorgebracht, verdwaald door het ontbreken van regie-aanwijzingen en alleen gevonden door medewerkers van de Nederlandse fiscus, die direct na afloop van de voorstelling hun kostuums hadden gevorderd, waarna de echte spelers van Maribor zo vriendelijk waren hun tenues tijdelijk ter beschikking te stellen. De normalen onder ons keken geamuseerd toe hoe Ajax bijna hysterisch op jacht ging naar de tiende treffer en half teleurgesteld shirtjes wisselde met de tegenstander omdat het niet gelukt was. Getergd was men door het resultaat in de uitwedstrijd. Olsen: 'Maribor-uit was een teleurstelling. Niet omdat we geen doelpunten konden maken. Tegen zo'n verdedigende club is het soms heel moeilijk voetballen. Helemaal als het je niet lukt, zoals dat thuis wel lukte, om snel een doelpunt te maken. We hebben kansen gehad. Maribor speelde anti-voetbal, maar dat was hun goed recht. Bovendien leverde hun keeper een wereldprestatie en groeiden de andere spelers in de wedstrijd. Wat mij en de spelers tegenviel, was dat we drie honderd procent-kansen weggaven. Dat was veel te veel. Tegen zo'n ploeg mag dat niet gebeuren. De concentratie was niet goed genoeg, dat is de enige mogelijke verklaring. Afspraken werden niet nagekomen, en dan kan je van iedereen verliezen. Het was een goede les. In de thuiswedstrijd hebben we laten zien dat we ons wilden revancheren voor het gelijke spel in Slovenië. Ons antwoord was duidelijk.' Bindmiddel Ajax speelt met veel nieuwe spelers. Het inpassen van die spelers is verbazingwekkend soepel verlopen. De voorbeelden van andere clubs die in eenzelfde fase verkeerden en werden ingehaald door de vernieuwing zijn legio. Zo is de grootmacht Milan er middels een zorgvuldig beleid in geslaagd nu al voor het tweede achtereenvolgende jaar te worden uitgeroepen tot 'reus op lemen voeten'. Olsen: Tedere aankoop heeft zich hier vooral als mens bewezen. Ook voor de spelers die dit seizoen bij Ajax zijn gebleven, is dat belangrijk. Zij hebben gezien dat de spelers die zijn gekomen zowel kwalitatief als sociaal in de groep passen. Het enthousiasme was er vanaf het begin. En toen ook het winnen volgde, groeide men hier zeer snel naar elkaar toe. Winnen is nu eenmaal een goed bindmiddel. De blijvers hebben de nieuwelingen met open armen ontvangen. Zij hebben ook moeite gedaan om ze het gevoel te geven dat ze thuis zijn bij Ajax. Het prettige is ook dat iedere speler die gekomen is, met zijn hart heeft gekozen. Ze wilden allemaal graag naar Ajax. Niet vanwege de verdiensten, maar omdat ze het mooi vinden om voor Ajax te spelen. Zulke spelers zijn altijd een verrijking voor de selectie. Veel van de nieuwe spelers moeten nog wel wennen aan de nieuwe omstandigheden. Gerald Sibon is daar een goed voorbeeld van. Nederland is een klein land, maar er zit een groot verschil tussen Amsterdam en Limburg. De afstand in kilometers is klein, maar in andere opzichten is die afstand veel groter. De manier van leven is hier veel brutaler, in de goede zin des woords. De intensiteit op de training is veel groter. Je moet leren omgaan met de grotere druk en met de grotere concurrentie. Dat tezamen valt niet mee. Bij de een gaat die aanpassing nu

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 22