'Toen we met dacht iedereen: voetbal en intellectuelen, dat gaat niet samen. Maar hi en low culture zijn de itste decennia verv; J oioGSW* 1 I nog Hard Gras, dat hij drie jaar terug met boezemvriend Henk Spaan oprichtte. Op vakantie in Engeland waren ze vaak gestuit op blaadjes en boekjes met mooi geschreven verhalen, die appelleren aan het romantische, nostalgische en anekdotische van de voetbalsport. Toen de twee het idee lanceerden om in Nederland een literair voetbaltijdschrift uit te brengen konden ze niet bevroeden dat het zo'n succes zou worden. Het zou mooi zijn, dachten ze, als ze er ieder kwartaal een stuk of duizend van zouden verkopen. Hard Gras bleek een schot in de roos: vanaf het eerste nummer ligt de oplage op ongeveer het tienvoudige. Aanbiedingen om het tijdschrift te gelde te maken (als weekblad, als speelfilm, als radio- of tv-magazine) werden intussen afgeslagen. 'Ik heb met Henk serieus de mogelijkheid besproken om een BV Hard Gras te beginnen.' Het kostte de redacteuren geen enkele moeite auteurs van naam te verleiden over voetbal te schrijven. Van Jan Wolkers en Leo Vroman tot Ronald Giphart en Herman Brusselmans, het Nederlandse schrijversgilde stond in de rij om in Hard Gras te publiceren. 'Toen we begonnen dacht iedereen: voetbal en intellectuelen, dat gaat niet samen. Maar de grenzen tussen high en low culture zijn de laatste decennia totaal vervaagd. Ik ben zelf een exponent van die ontwikkeling. In de avonduren mag ik graag Philip Roth lezen en 's ochtends met plezier de sportpagina van De Telegraaf Niet kijken Het aantal voetbalwedstrijden op tv heeft, vindt Van Nieuwkerk, zo langzaamaan overdreven vormen aangenomen. Een simpele kwestie van vraag en aanbod, zegt hij. 'Als de vraag er niet was, bestond het aanbod ook niet.' Trouwens, je kunt ook besluiten niet te kijken: Roda JC tegen Hapoel-hupppeldepup kan hem gestolen worden. Alleen als Ajax en het Nederlands elftal spelen, klikt hij z'n tv aan. Vervelend is wel dat Ajax, als gevolg van het contract met Canal Plus, nauwelijks nog op zondagmiddag speelt. Samen met z'n zoon heeft hij een seizoenkaart, maar avond wedstrijden zijn lagd.' voor een negenjarige gewoon te laat. Zo'n ongemak betekent voor Van Nieuwkerk nog niet dat het totale voetbal wordt uitgevent aan de tv, de commercie, de zakelijke belangen. Jean Nelissen, de paus in ruste van de Limburgse sportjournalistiek, schreef onlangs voor Hard Gras een verhaal over de beginjaren van de profclub Fortuna '54. Als je zoiets leest, zegt Van Nieuwkerk, besef je weer even wat clubsentiment was, wat clubliefde inhield, hoe zo'n club omging met z'n supporters. 'Veel eerlijker en zuiverder dan wat nu gebeurt met business-seats, nette pakken en glaasjes dure rode wijn. Maar meer dan een constatering is het niet, want zulke ontwikkelingen tegenhouden lukt niet.' Trouwens, wat valt er eigenlijk te mekkeren? De Arena zit toch iedere keer bomvol? Terecht, volgens Van Nieuwkerk, want het is 'een prachtige tent'. Er zijn ten tijde van de opening alleen een paar dingen verkeerd aangepakt. 'De toon werd gezet door aandeelhouders en zakenlui. Totaal andere mensen dan Ome Jan met de bolknak die dertig jaar lang op z'n fietsje naar de Middenweg kwam. Voor veel mensen komt voetbal nog steeds neer op zulke nostalgische beelden. Het is heimwee naar zuiverheid. Misschien is zoiets wel erg ouderwets. Er is een roep geweest dat Ajax terug moest naar de Meer. Terug naar de Meer? Sodemieter op, zeg.' 226 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 226